Prevencia pred stresom: Oddych je pre zdravý a spokojný život dôležitý

„Ani neviem, kde mi hlava stojí“ – to je často veta, ktorá by mala byť pre vás prvým výkričníkom, že by ste mali spomaliť, nabrať nový dych, načerpať energiu a až potom sa pustiť do ďalších aktivít. V dnešnej uponáhľanej dobe už ani nevieme, čo je to relax. Sme workoholici. Ženieme sa za novými ponukami, pracovnými príležitosťami, výzvami, no pritom si neuvedomujeme, že tak ohrozujeme to najcennejšie, čo máme, a to je naše zdravie.

relax

Pracovať na sebe samom je dôležité, avšak, to únosnej miery. Na to, aby sme sa cítili dobre a vyhýbali sa stresu, je nevyhnutné, aby sme si vedeli nájsť čas pre seba a aby sme sa naučili oddychovať. Pod oddychom sa nemyslí hneď bezpredmetné ležanie v posteli a ničnerobenie. Oddych môže pre každého znamenať niečo iné. Kniha, prechádzka, yoga, šport, oddýchnuť si pri dobrom ženskom časopise, alebo kvalitnom filme.

Najlepším liekom na všetko je prevencia, a to stres nevynímajúc. Práve pravidelný oddych vás môže od stresu uchrániť. Oddych nielen tela, ale aj mysle. Mnohí pracujú práve duševne, nenamáhajú sa fyzicky, a teda potrebujú prečistiť hlavu, vypnúť, nechať si ísť myseľ na vandrovku, ďaleko od každodenných situácií. Vyhraďte si čas na oddych a zabudnite na povinnosti, prácu, trápenia.

Pomôcť môže vzdelávanie o zdraví, kde sa môžete naučiť, čo všetko vám spôsobuje stres, ako sa tomu vyhnúť a chrániť sa. Nájdite si činnosť, pri ktorej sa uvoľníte a načerpáte silu, zbavíte sa všetkej ťažoby. Keď objavíte to vaše pravé orechové, budete mať dôvod sa na čo tešiť. Veď oddych nie je hriech. Práca a peniaze sú dôležité, no myslite predovšetkým na svoje zdravie a spokojný život.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD