Prelomový smartphone – iPhone X

Najväčšia technická novinka roku 2017? Tak tou je nepochybne najnovší smartphone od firmy Apple Inc., ktorý bol predstavený už 12. septembra spolu s ďalšími dvomi novinkami iPhone 8 a iPhone 8 Plus, iPhone X. Ten je špičkou v oblasti smartphonov, do predaja sa dostal 3. novembra. Rímska číslica X naznačuje, že ide o iPhone desať, pretože tento model vznikol pri príležitosti výročia uvedenia na trh prvého iPhone v roku 2007.

Prelom v iPhone

Jednou z najväčších zmien, ktorú so sebou iPhone X priniesol, je odstránenie tlačidla domov, na ktoré boli milovníci Jobsovho „jablka“ zvyknutí. Na návrat na obrazovku stačí len prejsť prstom zdola nahor. Telefón môžete nabíjať aj bezdrôtovo, stačí ho položiť na AirPower podložku. Displej telefónu je z najodolnejšieho skla a iPhone X nemá žiadny okraje. Obrazovka je teda na celej prednej strane. Je vyrobený z chirurgickej ocele, odolný voči vode i prachu.

Face ID

Ďalšou prelomovou funkciou, ktorú má zatiaľ len iPhone X je face ID. Už sme boli naučení na na odtlačky prstov, ktoré odomkni telefón, no Apple prišlo s obrovskou zmenou. Odomknúť iPhone X teraz môžete za pomoci svojej tváre. Ide o bezpečný spôsob odomykania vášho smartphonu. Strojové učenie je vyvinuté tak, že s postupom času je face ID schopný prispôsobiť sa zmenám na vašej tvári.

Na fotografovanie už nepotrebujete žiadn profesionálne kamery. Nový iPhone X má funkciu portrétového režimu, tvár zaostruje a pozadie za vami rozostrie. Má v sebe zabudovanú optickú stabilizáciu obrazov a vyššie rozlíšenie pixelov ako predchádzajúce modely iPhone. Zadná kamera má širokouhlý objektív a pri fotografiách má funkciu zoom až desaťkrát, pri videách je to šesťkrát.

iPhone X pracuje na neurónový motor, ktorý zvláda až šesťsto miliárd operácií za jednu sekundu. Výkonnostné jadrá sú rýchlejšie až o 25 percent.

Foto: pixabay.com