Prečo viesť účtovníctvo externe

Viacerí podnikatelia si určité činnosti svojho podnikania prenechávajú na tzv. outsourcing – teda na externé firmy. Venujú sa iba svojim záležitostiam, čo sa týka biznisu a operatívne veci za nich robí niekto iní. Medzi takéto činnosti patria upratovanie priestorov, právne služby či vedenie účtovníctva. Načo by firma zamestnávala upratovačku, keď ju potrebuje iba raz za týždeň. Načo by firma zamestnávala právnika, keď za posledný rok jeho služby využila iba dvakrát. Rovnako je to aj v prípade účtovníctva. Aj na túto činnosť mnohé firmy využívajú outsourcing. Porovnajme si vedenie interného a externého účtovníctva.

Náklady na vedenie účtovníctva

Výhodou externej účtovníckej firmy je, že si svoje fixné náklady (kúpa softvéru, školenia, literatúra,…) rozvrhne medzi svojich klientov. V konečnom dôsledku tak na týchto fixných nákladoch ušetríte. Ďalej si predstavme, že ste sa rozhodli ísť internou formou účtovníctva. Čakajú vás náklady na výber vhodného zamestnanca, jeho zaškolenie, riešenie jeho neprítomnosti v prípade práceneschopnosti či ukončovanie pracovného pomeru. Pri externej účtovnej firme vám tieto starosti odpadávajú. Viete, že vaše účtovníctvo je v profesionálnych rukách a vždy k dispozícii. V účtovnej firme ich pracuje predsa len viac zamestnancov a tým pádom sa vedia v prípade neprítomnosti zastúpiť.

Kvalita a profesionalita pri externom vedení účtovníctva

Služby poskytované externou účtovnou firmou sú veľmi kvalitné a profesionálne. Firma zamestnáva viacerých špecialistov na rôzne druhy účtovníctva – jednoduché, podvojné či mzdové účtovníctvo. Zamestnanci sa plne venujú iba svojej práci, a preto sú špecialistami. Zúčastňujú sa pravidelných školení a častokrát spolupracujú aj s odborníkmi z inej sféry podnikania, napríklad s ľuďmi z daňového poradenstva či právnikmi. Za rozumnú cenu máte k dispzícii naozaj celú výbavu, ktorú k účtovníctvu potrebujete. Avšak predtým ako si najmete externú účtovnú firmu si preverte či je seriózna a či spomenuté výhody, ktoré sme popísali, aj ponúka. Vyhnete sa tak nákladom na zmenu účtovníka v prípade nespokojnosti.

Kontrola účtovníctva

Možno by sa vám mohlo zdať, že pri externom vedení účtovníctva nemáte nad účtovníkmi kontrolu. Pamätajte však, že ich je tam viac a predtým ako uzavrú účtovné závierky, tak vykonajú krížové kontroly. Teda si účtovníctvo prekontrolujú navzájom. Ak by ste stále mali pochybnosti, viete si vyžiadať všetky dostupné údaje, reporty a analýzy. Vyskúšajte tiež online účtovníctvo a všetko, čo potrebujete vedieť v rámci svojho účtovníctva budete mať rýchlo a jednoducho vždy po ruke – vo svojom smartfóne. V móde je dnes inovatívne účtovníctvo.

Prenechajte starosti na účtovnú firmu a vy sa naplno venujte svojmu biznisu.