Zdravie a krása

Prečo nosiť lyžiarsku prilbu?

Dovolenka na horáchLyžiarske prilby by mali vlastniť všetci zodpovední lyžiari. Bohužiaľ prilby na lyžovanie mnoho lyžiarov ignoruje predovšetkým preto že ich vraj obmedzujú pri lyžovaní. A to nie len ak používajú bežky ale často aj pri klasickom zjazdovom lyžovaní. Pritom to už nemusí byť pravda, pretože moderná prilba je vyrobená z najľahších materiálov a to stále s odolnými vlastnosťami, ktoré ochránia naše zdravie.

Kvalita

Dá sa povedať že všetky dnes predávané prilby sú kvalitné. To predovšetkým preto, že musia spĺňať právne nariadenia a normy na ich kvalitu a výrobu. Pre mnohých lyžiarov je dôležitý predovšetkým vzhľad. Ten sa samozrejme pri rôznych modeloch či značkách môže značne líšiť. Pravdou však zostáva, že ak na svahu dôjde k pádu či zrážke, nie je to vzhľad prilby, ktorý nás ušetrí od zranenia ale predovšetkým jej kvalita a použité materiály. Ďalším dôležitým kritériom je samozrejme pohodlie a teda aby nám pri nasadení prilby nič nezavadzalo alebo nech nás prilba netlačí. Pretože na svahu strávime množstvo hodín a tým by sa nám lyžovanie mohlo sprotiviť.

Komfort

Komfort je teda základným kritériom, aj keď ochrannú funkciu moc neovplyvňuje. Vo vnútri prilby máme práve pre tento účel mäkkú výstelku. Tá nám má zabezpečiť, aby prilba na hlave držala pohodlne a nikde nás netlačila. Medzi komfortné komponenty môžeme určite rátať aj zapínanie. To je prispôsobené tak, aby bolo čo najľahšie a zapínanie nám tak nezaberie množstvo času ako tomu bývalo predtým. Prilby mávajú aj doplnok, ktorý chráni naše uši pred prievanom či tlakom vzduchu. Je medzi lyžiarmi pomerne obľúbený. Ďalším komfortným doplnkom na prilbách je upínanie lyžiarskych okuliarov. To je dobré predovšetkým pre tých, čo mali problém s padaním okuliarov.

Veľkosť prilby

Veľkosť prilby si môžeme jednoducho nastaviť buď doma, alebo priamo pri kúpe na predajni. Netreba však mať prehnané nároky nastavovanie je skôr v rámci niekoľkých milimetrov a to na doladenie pre čo najlepší komfort.

Foto: pixmac.sk, Hideyuki KAMON – flickr