Prečo niektoré smartfóny stoja stovky EUR a iné zas nie

Pri výbere smartfónu sa viacerí z nás pozerajú nie len špecifikácie, ale cenu. V mnohých prípadoch však záujemcom o nový telefón nejdú do hlavy tak vysoké rozdielne ceny pri relatívne rovnakých parametroch.

Dobrý mobil nemusí stať stovky EUR. Je to ako pri oblečení, niektoré sú viac „značkovejšie“ čo má vplyv na cenu. Príkladom môžu byť technologickí giganti ako sú spoločnosti Apple, Samsung a ďalší.  Na druhej strane barikády stoja menej „značkovejší“ výrobcovia ako Vernee Mobile, Xiaomi smartfóny a ďalší. Na druhej strane treba otvorene aj priznať, že toto pravidlo hoci platí vo vysokom počte prípadoch tak nemusí to byť tak vždy.

Najčastejšie dôvody rozdielov v cenách

Mnoho smartfónov ponúka relatívne podobný hardware, silný procesor, veľa RAM pamäte, silný grafický čip a podobne. Rozdiely však bývajú inde, napríklad technológia displeja má významný vplyv na cenu. Väčšina lacnejších smartfónov ponúka „klasický“ LCD panel, ktorý je lacnejší ako OLED panel. Rozdiely v nich sú hlavne v podaní farieb. Na druhej strane treba povedať, že v niektorých prípadoch môže byť lepšou variantom napríklad LCD panel ako OLED. Totiž aj tu zohráva dôležitú úlohu proces výroby  a použité materiály. Preto môžeme tvrdiť, že niektoré PR články mylne môžu hovoriť, že OLED panel je vždy lepším riešením. Ďalším dôležitým prvkom je konštrukcia zariadenia. Vo väčšine prípadoch sa stretneme s kovovým telom a pri vlajkových lodiach so skleneným. Má to svoje výhody ako aj nevýhody. Ako už z logiky vyplýva tak sklenený materiál je častokrát menej odolný, ale na druhej strane pôsobí prémiovejším dojmom. Optimalizácia softwaru je tak isto dôležitým atribútom. Mnoho výrobcov totiž má svoje nadstavby. Niektorí z nich napríklad ponúkajú vlastnú nadstavbu kde sú umiestnené reklamy. Vo výsledku tak môžu ponúknuť smartfón výrazne lacnejšie a to aj za predpokladu, že ponúkajú rovnaký hardware vrátane použitých materiálov z hľadiska konštrukcie.

Ako si teda vybrať telefón

Ako sme v úvode písali, tak na smartfón sa treba pozrieť komplexnejšie, aby sme neplatili len za „značku“, ktorá v podstate nemá žiaden vplyv na funkčnosť smartfónu. Na druhej strane je dobré nenechať sa oklamať „parametrami vyzerajúcimi rovnako ako pri drahých zariadeniach“. Totiž 8-jadrový procesor od jedného výrobcu neznamená, že je rovnako výkonný ako 8-jadrový procesor od ďalšieho. Inými slovami pri výbere smartfón sa pozrite na technológie (napr. pri fotoaparátoch sa pozerajte na priepustnosť svetla, pri procesoroch na generáciu procesora, pri displejoch na to akou technológiou bol vyrobený zobrazovací panel,…), z ktorých je zariadenie vyrobené vrátane softwaru ako je optimalizovaný pre konkrétny telefón. Dobrý trikom ako zraziť cenu smartfónu je ešte pozerať mobily online, kde väčšina e-shopov ich ponúka za nižšiu cenu ako v kamenných obchodoch.

Foto: pexels.com