Povinnosť zimných pneumatík

Motoroví vodiči sú s najväčšou pravdepodobnosťou už dávno uzrozumení s „nepovinnosťou“ zimných pneumatík u nás, na Slovensku. Pre rozumných a skúsených vodičov to však nie je len akási „chyba v zákone,“ no chápu výmenu aj ako istú zvýšenú ochranu spolujazdcov a samého seba. Čo na to hovoríte vy?

Prekvapivo, na rozdiel od iných krajín Európskej Únie, na Slovensku prezúvanie letných pneumatík za zimné nie je povinnosťou vodičov počas celého zimného obdobia. Je to správny krok či nezodpovednosť? Majitelia a aktívni používatelia motorových vozidiel typu M1 a N1 sú zaviazaní zákonom mať prezuté zimné pneumatiky len vtedy, ak sa na komunikácii nachádza súvislá snehová či ľadová vrstva. V iných situáciách sú zimné gumy nepovinné, no za porušenie zákona hrozí pokuta až do výšky šesťdesiatich eur.

Iným prípadom sú nákladné automobily nad 3,5 tony, ktorým zákon ukladá povinnosť mať najneskôr od 15. novembra do minimálne 31. marca obuté zimné pneumatiky na aspoň jednej z hnacích náprav vozidla. Osobitnou skupinou sú aj autobusy, ktoré musia mať najmenej v tomto období prezuté zimné pneumatiky na všetkých kolesách vozidla.

Dôležitá je však pri týchto pneumatikách ich predpísaná hĺbka dezénu, ktorá je pre ne určená na tri milimetre. Tá by mala byť pravidelne kontrolovaná, pretože pri aktívnom používaní sa nielen guma, ale aj dezén opotrebuváva, čím sa znižuje brzdný účinok a riziko nehody tak úmerne stúpa.

Optimálna doba pre výmenu pneumatík je v čase, keď vonkajšia teplota klesne pod sedem stupňov celzia. Samozrejme, je na každého vlastnom uvážení, ako sa rozhodne, no bezpečnosť by mala byť prvoradá. Ceny výmeny pneumatík sa pohybujú okolo úrovne dvadsiatich eur, no viacerí skúsení motoristi si zvládnu vymeniť gumy aj vlastnými rukami. Myslite na spoľahlivú ochranu a aj keď nie ste hnaný zákonom, riaďte sa rozumom a správnym uvážením.