Povinná výbava vozidla

Viete čo všetko by ste mali mať v aute? Čo sa vám na prvý pohľad môže zdať ako úplná banalita vám v konečnom dôsledku môže ušetriť veľa peňazí. Vždy je dobré sledovať aktuálne vyhlášky zákonov, aby ste boli v obraze a vyhli sa nepríjemnostiam pri cestnej kontrole. Pre všetkých motoristov, ktorí nemajú čas na zdĺhavé zákony, uvádzame povinnú výbavu vozidla.

Výstražný trojuholník
K povinnej výbave každého osobného automobilu (a každého motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Ps) patrí prenosný homologizovaný výstražný trojuholník. Ak vodič zastaví na ceste a jeho auto sa stáva prekážkou premávky, je povinný vystúpiť z vozidla v reflexnej veste a umiestniť výstražný trojuholník v obci aspoň 50 metrov od auta a na ceste prvej triedy alebo na diaľnici aspoň 100 metrov od auta. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

Reflexný odev
Ďalším nevyhnutným doplnkov osobného auta (a každého motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Ps) je už spomínaný reflexný odev. Nemusí ísť nutne o vestu, môže to byť overal alebo napríklad bunda. Dôležité však je, aby bol tento reflexný odev umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.

Autolekárnička
Samozrejme, nevyhnutnou súčasťou každého osobného auta je lekárnička. To platí pre vozidlá kategórie M1, M2 a M3 s počtom miest do 22, N, T, C, Ps. Vozidlá kategórie M2 a M3 s počtom miest na sedenie vyšším ako 22, musia mať lekárničky dve.

Autosedačka
AK prevážate dieťa s výškou nižšou ako 150 cm, dieťa musí byť umiestnené v autosedačke. Výnimka nastáva, ak už máte 2 autosedačky a pre nedostatok priestoru sa vám tretia nezmestí. Vtedy môže byť dieťa nižšie ako 150cm vo veku 3 a viac rokov, pripútané na zadnom sedadle bezpečnostným pásom.

Prípadne, dieťa vo veku 3 a viac rokov možno pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle bezpečnostným pásom, bez nutnosti použitia sedačky.

V povinnej výbave osobného automobilu nie je hasiaci prístroj, žiarovky a poistky, ťažné lano a ani záznam o dopravnej nehode. Ak by ste sa ale ocitli v dopravnej nehode, pri ktorej vznikne škoda a nebudete mať záznam o dopravnej nehode, táto škodová udalosť bude posúdená ako dopravná nehoda, ku ktorej je potrebné volať políciu.