Ochutnať polievku z Dunaja? Aj taká môže byť dovolenka v Rumunsku…

Ak si pri debatách o Rumunsku dokážete spomenúť len na skorumpovaných policajtov, ktorí sa pri cestnej kontrole dajú podplatiť plechovkou Coca Coly, už pár rokov nie ste v obraze. Z Rumunska sa totiž stala vychytená dovolenková destinácia, ktorú máme takmer „za rohom“.

landscape-1193350_640

Musíte vidieť
Ak sa na dovolenku v Rumunsku vyberiete, určite nevynechajte úchvatnú Transylvániu, prímorskú Constantu a pláž Mamaia, či rumunsko-ukrajinské pohraničie, z ktorého dýcha tradičný spôsob života na vidieku. Okrem všetkých nádher, ktoré táto krajina ponúka, je tu ešte jedna „vychytávka“ pre milovníkov dobrodružstva a exotiky. Delta Dunaja.

Dobrodružstvá Delty Dunaja
Východiskovým bodom pri ceste sem je mesto Tulcea. Odtiaľ je to už len na skok. Môžete si byť istí, že domáci Vás nenechajú len tak blúdiť a postarajú sa o to, aby ste mali kde prenocovať, čo jesť a samozrejme aj o Váš celodenný program. Samozrejme, všetko za pár eur.

Rovnako sme postupovali aj my a v dedinke za Tulceou sme narazili na sympatického rybára. Prenocovali sme v jeho dome, samozrejme s „full servisom“ – jedlo a pitie do sýtosti. Podľa dohody sa o piatej ráno začala naša jazda deltou na člne. Opisovať všetky prírodné krásy, ktoré sme videli, by trvalo aj týždeň. Za spomienku však iste stoja aspoň majestátne kŕdle pelikánov, ktoré posedávali na hladine a lovili ryby len niekoľko metrov od nás. Skutočne nezabudnuteľný zážitok.

No rovnako nezabudnuteľné bolo aj zoznámenie s kamarátom nášho sprievodcu. Ten nás pozval na svoj ostrov, ktorý si na Dunaji sám postavil. Čítate správne! Jednoducho si v plytkej vode navozil kopy hliny a na nich si vystaval akýsi príbytok. Počas sezóny si tu spokojne žije v obklopení prírody. Nezabudnuteľné bolo i pohostenie, ktoré nám pripravil. Polievka z rybacích hláv varených vo vode z Dunaja bola skutočnou delikatesou. A tradičná kaša mamaliga s pečenými rybami chutí najlepšie, ak ju jete rukami priamo z dosky čohosi čo malo byť stolom… Vďakabohu sme to všetci prežili v zdraví. Veď na „vypálenie“ čriev poslúžilo množstvo domácej pálenky. Spiatočná cesta na člne bola hneď veselšia. Po tomto zážitku je tak jednoduché milovať Rumunsko…

Viac informácií o dovolenkách nájdete na super-dovolenka.eu.

Foto: pixabay.com