Obkladový kameň na fasádu domu

Trendom dnešnej doby je postaviť viacgeneračný dom a využiť pri tom materiály nezaťažujúce životné prostredie. V takomto prípade je prírodný obkladový kameň na fasádu vysoko ekologickým riešením s mnohými prínosmi pre kvalitu bývania.

Obkladový kameň má veľa tvárí

Prírodný kameň sa ako základný stavebný materiál používal už pred stovkami rokov. Či už je štýl vášho domu súčasný alebo moderný, fasádny obklad z prírodného kameňa je ideálny riešením.

Tajomstvo spočíva vo variabilite, akou je možné kameň spracovať. Obkladový kameň môže pôsobiť naturálnym, vidieckym dojmom, alebo po príslušnom ošetrení povrchu vytvoriť hladké, čisté línie, vhodné na moderné mestské fasády. Povrchová úprava kamenných obkladov závisí aj od vlastností konkrétneho druhu kameňa. Medzi najznámejšie patrí hrubá, plastická, drsná, hladká alebo dokonca leštená povrchová úprava.

Prečo práve obkladový kameň?

Prírodný kameň vyžaruje teplo, harmóniu, symbolizuje návrat k prírode. Na výrobu kamenných obkladov na fasády sa využívajú rôzne druhy prírodného kameňa, napr. žula, mramor, vápence a podobne. Ich hrúbka je závislá od stupňa tvrdosti. Podľa nej sa delia na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Rozmanitosť tvarov a široká paleta farieb umožňuje vytvárať bezkonkurenčné estetické efekty.

Navyše, nadčasový a ušľachtilý materiál, akým prírodný kameň bezpochyby je, prináša do architektúry vonkajšieho priestoru nádych prestíže a originality. Obkladový kameň môže byť použitý na jednotlivé časti fasády domu alebo na steny, ktoré ju obklopujú.

Jedným z príkladov je aj remienkový kamenný obklad Sahara z pásikov žuly s tmavosivým žíhaním, ktorý sa vzhľadom ponáša na pieskovec. Vďaka nemu dodáte svojmu domovu špecifickú a očarujúcu atmosféru.

Výhody, ktoré vás presvedčia

Obkladové kamene disponujú viacerými výhodami. Majú veľmi nízku nasiakavosť, sú odolné voči vlhkosti a mrazu, Navyše sú veľmi pevné a trvanlivé. Kamenný obklad tak steny nielen skrášľuje, ale zároveň aj chráni. Ak na fasádu domu použijete obkladový kameň, zvýšite tým estetickú i trhovú hodnotu celej nehnuteľnosti. Náročnejšie vstupné investície sa vám vrátia v podobe dlhej životnosti fasády bez nutnosti náročnej údržby.

Fasáda dáva domu charakter

Bohatý výber kameňov, ktoré sú k dispozícii, umožňuje každému nájsť niečo podľa svojho vkusu. Ponúka možnosti pre vytvorenie efektu stredomorskej architektúry či pôvabu horskej chaty. Ideálnym príkladom navodenia dovolenkovej atmosféry je aj robustný kamenný obklad z travertínu split face svetlo-béžovej farby. Ľahko sa kombinuje s inými farebnými odtieňmi fasády. Veľmi zaujímavá a elegantná je tiež kombinácia skla a kameňa.

Vonkajší obkladový kameň umožňuje vytvoriť okúzľujúcu dekoráciu, ktorá je súčasťou celej fasády, alebo jej časti, napríklad sokla. Prírodný materiál pôsobí opticky hrejivo a široká škála kamenných obkladov dáva každému majiteľovi možnosť štylizovať fasádu podľa svojich predstáv.

Nadčasová krása a praktickosť fasádneho obkladu z prírodného kameňa si medzi majiteľmi domov získava čoraz väčšiu obľúbenosť. Objavte jeho podmanivé čaro aj vy. Pre inšpiráciu si pozrite krásne nápady použitia obkladového kameňa.