Nízke Tatry sú plné jaskýň a zaujímavostí

Nízke Tatry rozhodne nie sú „tie druhé Tatry.“ Skrývajú v sebe mnoho krásnych miest, ktoré rozhodne stoja za videnie. Nenechajte sa dlho pozývať a navštívte túto horskú oblasť čo najskôr. Predtým si však prečítajte zopár zaujímavostí o Nízkych Tatrách.

Najrozľahlejší národný park

Národný park Nízke Tatry je naším najrozľahlejším národným parkom. Skrýva sa v ňom množstvo krasových javov a jaskýň. Za národný park boli vyhlásené v roku 1987, pričom rozloha sa menila. Dnes má územie národného parku výmeru 728 km2 a ochranné pásmo 1 102 km2. Práve vďaka tomu je, čo sa týka rozlohy, najväčším národným parkom na Slovensku.

Jaskynná oblasť

Demänovská dolina nachádzajúca v oblasti Nízkych Tatier skrýva vo svojich útrobách približne 300 jaskýň. Väčšina z nich je pritom súčasťou s dlhým Demänovským jaskynným systémom, ktorý má dĺžku viac ako 40 kilometrov. Obľúbená je Demänovská jaskyňa slobody a zaujímavé úkazy možno vidieť aj v Demänovskej ľadovej jaskyni, kto takmer celoročne môžu návštevníci vidieť kopy snehu a ľadu. K jaskyniam Demänovskej doliny patrí aj novinka – jaskyňa Chladivý dych.

Nová jaskyňa

O tom, že v oblasti Nízkych Tatier sa nachádza množstvo jaskynných systémov, už určite viete. Len nedávno však členovia Jaskyniarskeho klubu Demänovská Dolina objavili a preskúmali novú jaskyňu nachádzajúcu sa v Národnom parku Nízke Tatry. Zaujímavosti tejto oblasti sa teda stále všetky neobjavili. Jaskyňa Chladivý dych sa nachádza v Demänovskej doline a dosiaľ nie je sprístupnená. Považujú ju za unikát, a to nielen kvôli genéze, ale aj klimatickým podmienkam a silnej kryogénnej porušenosti. Jaskyňa Chladivý dych je dlhá viac ako 600 metrov a skrývajú sa v nej zaujímavosti staré až milióny rokov.

Foto: bigstockphoto.com