Mona Líza – famózne dielo od Leonarda da Vinciho

Záhadný portrét Mony Lízy sa aj v súčasnosti stáva predmetom rôznych dohadov. Odborných, ale rovnako aj špekulatívnych. Preto sa pri získavaní základných informácií o tomto veľdiele treba zamerať na dôveryhodnosť daných zdrojov. Monu Lízu vnímame ako záhadné, ba priam až “mýtické“ dielo slávneho Leonarda da Vinciho.

Obraz je kompozíciou rôznych renesančných umeleckých symbolov. Až po súčasnosť vytvára “živú plochu“ pre odhalenie rúška tajomstiev. Množstvo dohadov zostáva stále nezavŕšené jednoznačným záverom. A možno to vôbec ani nebolo cieľom talentovaného Leonarda…

Obraz Mony Lízy vznikol približne na prelome rokov 1505-1506. Ide o unikátnu olejomaľbu na tenkom drevenom podklade. Leonardo si dal naozaj záležať aj na unikátnej technike pri samotnom nanášaní farieb. Vytvorených je niekoľko veľmi jemných, priesvitných vrstiev. Podporil tým efektný dojem hĺbky a objemu. Perfektne zapracovaná je aj technika mäkkého tieňovania. Vnímanie svetla a priestoru sa takto stáva jedinečným.

Farby na obraze sú už aj “dielom“ rôznych reštaurátorských prác. Telové časti Mony Lízy majú pravdepodobne iný, zelenkastý nádych. Leonardo sa od svojich súčasníkov odlišoval aj spôsobom výberu a použitia farieb. Uprednostňoval tmavšie a možno aj preto záhadnejšie odtiene.

Kto bol, bola vlastne Mona Líza?

Ani pri zodpovedaní na túto otázku sa názory odborníkov nezhodujú. Záhada sa takto stáva ešte hlbšou, intenzívnejšou. Tým podnecujú záujemcov o buď relevantné získanie informácií, alebo len ďalšie špekulatívnosti. Pre toto dielo sa, žiaľ, nezachovala ani jedna pôvodná štúdia. Preto sa Mona Líza stala jasným zdrojom niečoho nevypovedaného.

Možno si to presne takto prial aj samotný Leonardo. Dielo svetových, jedinečných a populárnych rozmerov. Len aby sa tak pôvodnej myšlienke obrazu viac neublížilo, ako so cťou a vážnosťou prezentovalo.

Mona Líza bola pravdepodobne manželkou bohatého obchodníka z Florencie. Vraj išlo o “portrét na objednávku“. Chceli takto osláviť a skrášliť svoj nový dom a narodenie vytúženého syna. Isté špekulácie nesú informáciu o tom, že Mona Líza bola údajnou Leonardovou milenkou. Tým by sa však vyvrátil ďalší rozporuplný dohad. Niektoré zdroje však uvádzajú, že vyobrazenou osobou je Leonardov učeň. Kto bola vlastne Mona Líza? Možno ňou bol samotný Leonardo…

Aj záhadný úsmev Mony Lízy je možno len ďalšou vynútenou špekuláciou. Úsmev je presne takým, aký sa od žien v danom období vyžadoval. Podľa rôznych štúdií zodpovedá vtedajším štandardom a názorom na ženskú krásu.

Má pôsobiť spokojne, vyrovnane a cnostne. Jej jemné pozdvihnutie ľavého kútika je toho dôkazom. Možno ide len o hru svetiel. Vo všeobecnosti melanchólia na obraze nie je vôbec pútavou. Toľko zaujímavých teórií, až sa Leonardovi o tom možno ani nikdy nesnívalo…

Foto: pixabay.com