Zdravie a krása

Keď váž život ovláda mechúr – Hyperaktívny močový mechúr

Cestujete niekam vlakom a z ničoho nič vám strašne treba na záchod. Prederiete sa uličkou vlaku, no je obsadené a kým čakáte príde vám to ako večnosť a možno vám trošku aj ujde. Nie, nie je to prirodzená súčasť starnutia. Možno máte aj vy hyperaktívny močový mechúr.

Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie ako každé iné. Trpí ním takmer 20 % populácie na celom svete. Prejavuje sa súborom viacerých príznakov. Najcharakteristickejším je časté močenie . Pokiaľ chodíte na toaletu viac ako 8 krát za 24 hodín a viac ako jeden krát sa v noci budíte kvôli potrebe ísť na toaletu vaše telo vám signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Náhle a silné nutkanie na močenie, neschopnosť zadržať alebo potlačiť nutkanie na močenie či občasný únik moču sú niektoré z najbežnejších a nepríjemných signálov hyperaktívneho močového mechúra.

Hanba nie je na mieste
Mnoho pacientov trpiacich problémami s močovým mechúrom sa za svoje ochorenie hanbí, nehovorí o ňom, neprizná sa s ním a nevyhľadá ani lekársku pomoc. Práve naopak utiahnu sa viac do seba, vyhýbajú sa spoločenským akciám, stretnutiam s priateľmi, návšteve nových miest a cestovanie v nich vyvoláva priam hrôzu. Niektorí sa snažia svoj problém riešiť svojpomocne, hygienickými vložkami alebo intímkami, nosia si do práce náhradnú bielizeň, prípadne preferujú oblečenie čiernej farby, na ktorom sú škvrny od moču najmenej viditeľné. Takto však len korigujú následky ochorenia. Pri dlhodobejšom pozorovaní príznakov by mali najskôr navštíviť lekára. Prvotné vyšetrenie nie je bolestivé ani náročné, pozostáva najmä z rozhovoru lekára a pacienta. Veľmi často sa využíva aj dotazník, rozbor moču či mikčný denník, čo je dvoj až trojdňový záznam objemu prijatých tekutín, počet močení, objem jednotlivých dávok a prítomnosť ďalších príznakov.

Existuje riešenie vášho problému
Pokiaľ vám váš lekár diagnostikuje hyperaktívny močový mechúr existujú efektívne liečebné postupy, ktoré uľavia vášmu trápeniu. Najpoužívanejším liečebným postupom u nás je medikamentózna liečba. Lieky určené pre hyperaktívny močový mechúr sa nazývajú anticholinergiká. Svojím pôsobením znižujú dráždivosť, teda hyperaktivitu močového mechúra. Jedným typom sú aj lieky s účinnou látkou trospium chlorid, ktorej výhoda je, že zasahuje len minimálne do centrálneho nervového systému a tým pádom znižuje výskyt nežiaducich účinkov. Vynikajúcou podporou medikamentóznej liečby sú tzv. kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Tie sú zároveň aj skvelou formou prevencie a celkovo prospešné pre zdravie močového ústrojenstva a sexuálneho života. Sú veľmi jednoduché, nenáročné a môžete ich praktikovať napríklad večer pri pozeraní televízie. Pomocníkom môže byť aj upravenie životného štýlu. Základom je znížiť príjem kofeínových nápojov ako káva, čaj, kolové nápoje a rozdeliť si pitný režim priebežne počas celého dňa. Ďalej sa pokúste obmedziť konzumáciu jedál, ktoré podporujú močenie, ako napríklad korenené jedlá, citrusové plody, sýtené nápoje alebo umelé sladidlá.