Je hazard nebezpečný?

Odpoveď na otázku, či je hazard nebezpečný, je diskutabilná, pretože záleží najmä na osobnosti a to, ako si jednotlivec pripustí k telu samotnú hru. Existujú ľudia odolní, ktorí vedia odlíšiť hru pre zábavu od hry, od ktorej očakávajú finančný príjem. Práve to je skupina ľudí, pri ktorej by sme mohli s veľkou pravdepodobnosťou tvrdiť, že hazard veľmi nebezpečný nie je. Avšak, je tu aj druhá skupina hráčov, ktorá ohrozená byť môže a často aj je.

Potenciálna obeť

Kto je teda potenciálnou obeťou hazardných hier? Samozrejme, sú to tí ľudia, ktorí vidia v gamblingu zdroj peňazí, ktorí sa utiekajú ku hrám, kedykoľvek majú zlý deň, náladu či sú v strese. Takíto hráči sú nebezpeční sami pre seba, pretože nevedia odhadnúť silu, akou môžu hazardné hry v ich životoch zasiahnuť. Možno ste už počuli, že u našich západných susedov nastali a dávajú sa do platnosti veľké zmeny hazardu v Česku od 1. januára tohto roku.

Hazardné hry sa tak stávajú o čosi menším rizikom, pretože napríklad online ruleta už zrejme nebude taká atraktívna, nakoľko v Česku zakázali live online kasína, čo znamená, že by mohlo hráčov ubudnúť. Na to, aby mohli vôbec hrať, budú sa musieť fyzicky zaregistrovať a overiť svoju identitu, no nepôjde to online. Nebezpečenstvo hazardu by sa tak mohlo znížiť, eliminovať neplnoletých a nespôsobilých hráčov a ochrániť ich. Samotní hráči zrejme nie sú nadšení, no tí si asi najmenej uvedomujú nebezpečie hier.

Nenápadný nepriateľ

Hráč si nevie priznať, že gambling by mohol znamenať pre neho hrozbu, pretože nerozmýšľa racionálne. Vidí len možnosť vyhrať peniaze, cíti adrenalín a zabúda na problémy. To, že mu ďalšie poza chrbát pribúdajú, sú neuvedomuje. Hazard sa tak môže stať pre človeka, ktorý mu prepadne, veľmi nebezpečný. A to, bohužiaľ, nie len z tej materiálnej stránky, ktorá by sa dala zvládnuť, ale aj z tej psychickej, na ktorú treba serióznu lekársku liečbu.

Foto: pixabay.com