Hradí PZP poistenie rozbité čelné sklo?

Všetci dobre vieme, že rozbiť čelné sklo môže byť jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí, aby spod auta idúceho pred nami odskočil kamienok a hneď je problém na svete. V prvom momente si poviete, nevadí, mám predsa PZP, poisťovňa škodu uhradí. Je tomu však skutočne tak?

Poškodenie čelného skla je v poslednom období jednou z najčastejší škodových udalostí vôbec. Napriek tomu je to však aj jedna z najčastejších škodových udalostí, pri ktorých poisťovne odmietajú povinné zmluvné poistenie plniť. Dôvodom je nemožné určenie konkrétneho vinníka škodovej udalosti. Nie je možné presne určiť, spod kolesa ktorého auta kameň vyletel. Plnenie a náhradu škody poisťovne pripúšťajú len v prípade, že je preukázateľné a zrejmé, že vodič, ktorý škodu spôsobil je poistený u nich.

Aké poistenie si vybrať?

Väčšina poisťovní pre práve tento prípad poskytuje poistenie čelného skla v takzvanom doplnkovom pripoistení PZP. Poistky je možné dokonca kombinovať, čo znamená, že vaše povinné zmluvné poistenie môžete mať uzatvorené v jednej poisťovni a poistenie čelného skla v druhej.

Každá poisťovňa ponúka vlastné, unikátne ponuky na poistenie čelného skla. Niektoré poisťovne hradia opravu, alebo úplnú výmenu poškodeného čelného skla. Nájsť to správne poistenie môžete najjednoduchšie online, napríklad pomocou PZP kalkulačky. Tá vám poskytne porovnanie PZP ponúk rôznych poisťovní a vyberie za vás tú najvýhodnejšiu. K vybranému PZP sa už môžete sami rozhodnúť aké pripoistenie si chcete vybrať a všetko vybavíte rýchlo online.

To, či sa takéto pripoistenie oplatí necháme na vás. Aj keď sú to pridané výdavky k vášmu normálnemu poisteniu auta, v porovnaní s kompletnou výmenou čelného skla sú tieto pridané náklady zanedbateľné.