Technológie

História a vývoj počítačov

Svet techniky i elektroniky je nám už tak blízky, že sa nezapodievame jeho vývinom a postupným napredovaním v minulosti, prostredníctvom ktorého môžeme dnes využívať výdobytky moderného sveta. Aj keď technologický vývoj sa stále viac a viac pohybuje dopredu, začiatky boli pre vynálezcov náročné a ťažké.

Prvé zárodky „počítača“ sa môžu približne datovať do roku 1614, kedy bolo zostrojené logaritmické pravítko a pár rokov neskôr prvé, primitívne kalkulačky. V neskoršom období okolo rokov konca druhej svetovej vojny, boli zostrojené počítače takzvanej nultej generácie, ktoré fungovali na princípe elektromechaniky, vstup sa zadával pomocou klávesníc a navyše tento stroj pracoval na vývoji atómovej bomby.

Záver druhej svetovej vojny si vypýtal zefektívnenie a zrýchlenie výpočtov striel a vývoj tak musel rýchlo napredovať a nie je teda prekvapením, že bol vyrobený prvý elektrónkový počítač. Pri zdokonaľovaní tohto stroja stál aj „otec počítačov“ John von Neumann a práve on prišiel s myšlienkou sériovej výroby počítačov.

Neskôr sa už objavili aj prvé pamäte a počítače, ktoré pracovali na tranzistor a na svoju prácu využívali nízke programovacie jazyky. Sériová výroba diskových magnetických pamätí sa začala až v polovici 60. rokoch 20. storočia. Už v posledných dvoch desaťročiach minulého storočia sa rozmery počítačov začali zmenšovať a počet mikroprocesov, ktoré mohli prebiehať súčasne sa postupne zvyšoval, až vývoj počítačov dospel do dnešnej podoby.

Už aj súčasný počítačový trend naznačuje, že vývoj bude nevyvrátiteľne naďalej rapídne utekať vpred a nikto nevie, čoho sa v budúcnosti dočkáme v spojitosti v osobnými počítačmi. Nateraz si musíme vystačiť s laptopmi či tabletmi.