Motorizmus

Formula 1

Kráľovská disciplína motoristického športu. Tak prezývame FIA Formula One World Championship, na Slovensku volanú ako Formula 1 alebo skrátene F1. Organizuje ju v Paríži na Place de la Concorde sídliaca „Fédération internationale de l’Automobile“ (Medzinárodná automobilová federácia – FIA).

Mnohí z nás si myslia alebo mysleli, že slovo „formula“ predstavuje vozidlo, v ktorom jazdia pretekári. To je ale omyl. Slovom „formula“ rozumieme súbor pravidiel, ktoré musia všetci účastníci a ich monoposty spĺňať a ovládať ich musí každý držiteľ Superlicencie, bez ktorej F1-ku nemôžete jazdiť ani pracovať v boxoch.

F1-ka v skutočnosti pozostáva zo série pretekov, označované ako Veľká cena, respektíve Grand Prix, z ktorých výsledkov nakoniec vznikne majster sveta. Súťažiaci jazdia na svojich monopostoch na uzavretých tratiach špeciálne vybudovaných na účely pretekov alebo na mestských okruhoch s rozmanitými tvarmi i dĺžkami.

Samotná súťaž bola založená už v roku 1946, kedy vznikla myšlienka organizácie majstrovstiev sveta. Dovtedy sa jazdili iba obyčajné preteky. Prvé preteky so štatútom Grand Prix boli už v roku 1906, po prvých pravidlách v dvadsiatych rokoch bola súťaž premenovaná na Formule Grand Prix, v tridsiatych rokoch sa taktiež uskutočnilo prvých päť ročníkov európskeho šampionátu, pod názvom Grandes Epreuves. Aj kvôli prvej a druhej svetovej vojne sa prvé oficiálne Majstrovstvá sveta jazdcov uskutočnili až v roku 1950 a od roku 1958 sa uskutočňuje aj Pohár konštruktérov, kde súťažia tímy.

Tímy sú zložené z jazdcov, ktorí súťažia zároveň za tímy aj za titul majstra sveta. Tímy každoročne súťažia medzi sebou aj v tom, aký monopost pripravia, nakoľko sú pravidlá F1-ky v tejto oblasti neustále obmeňované. Neexistuje milovník rýchlej jazdy, ktorí by si nechcel v takomto monoposte zajazdiť, ich rýchlosť totiž prevyšuje aj rýchlosť 350 km/h!

Rekordmanom v počte titulov medzi jazdcami je nemecká legenda Michael Schumacher, ktorý nazbieral za svoju kariéru až sedem titulov, v Pohári konštruktérov vedie jeho tím Ferrari so šestnástimi titulmi. Najmladším majstrom sveta F1 v histórii sa stal v roku 2010 Nemec Sebastian Vettel. Špeciálnu kategóriu tvorí Nemec v rakúskom tíme Jochen Rindt, ktorý je jediným šampiónom, ktorý získal titul in memoriam, a to v roku 1970. Rindt, okolo ktorého sa tvoria nejasnosti ohľadom národností, zomrel ako 28-ročný pri kvalifikácii na Grand Prix Taliansko 5.septembra 1970, kde havaroval. Legendy F1-ky sú taktiež: Rakúšan Niki Lauda, Brazilec Emerson Fittipaldi, Argentínčan Juan Manuel Fangio, prvým majstrom sveta vôbec sa stal v roku 1950 Talian Giuseppe Farina.

Vzhľadom na malú popularitu v USA je súčasný trend sťahovanie Grand Prix na východ. V záujme Bernieho Ecclestona – ktorý má na starosť súťaž aj televízne práva – je rozšírenie súťaže až do ďalekej Ázie. Celosvetovo sa však Formula 1 teší obrovskej popularite, o čom svedčia stovky miliónov divákov každej Grand Prix pri televíznych obrazovkách, väčšina z Európy.

OKRUHY FORMULY 1:
– austrálsky Albert Park Melbourne
– malajszký Sepang
– čínsky Šanghaj
– bahrajnský Sachír
– španielska Catalunya
– monacké Monte Carlo
– kanadský Montreal
– pod Európu spadá Valencia
– Silverstone pod Veľkú Britániu
– nemecký Hockenheim
– maďarský Hungaroring
– belgický Spa-Francorchamps
– taliansky Autodromo di Monza
– singapurska Marina Bay
– japonská Suzuka
– kórejský Jeongam
– Dillí v Indii
– Yas Marina v Abú Zabí
– americký Circuit of the Americas
– brazílský Autodromo Jose Carlos Pace