Elektromotor: Hybná sila spoločnosti, ktorá zabezpečuje naše pohodlie

Vďaka globálnej elektrifikácii sa náš život stal pohodlnejším a útulnejším. Život modernej osoby sa jednoducho bez elektrických spotrebičov nedá predstaviť. Veľa z týchto zariadení, ktoré sú úplne napájané elektrickou energiou, sa dnes používa v každom jednom dome a byte. Dokonca aj vidiecky život je plný rôznych zariadení, ktoré robia celkovú ekonomiku progresívnejšou a menej náročnou.

Kompaktné zariadenie do domácnosti

Silné a výkonné elektromotory si môžete vybrať pre svoju firmu, zariadenie alebo ktorýkoľvek iný stroj. Určite ich máte ale aj v domácnosti.

Začnime s kuchyňou. Každá kuchyňa má mikrovlnnú rúru. Niektoré kuchyne majú aj kuchynský robot, mlynček na kávu a dokonca umývačku riadu. Aký je  motor týchto zariadení?

Recirkulačné čerpadlo umývačky riadu, určené na čerpanie vody, má ako pohon malý jednofázový asynchrónny elektromotor. Rýchlosť rotora je približne 2800 otáčok za minútu a jeho výkon môže byť odlišný – zvyčajne 60 až 180 wattov v závislosti od kapacity umývačky riadu.

V mlynčekoch na kávu sa používajú jednofázové kolektorové motory. Kuchynský robot je tiež vybavený jednofázovým kolektorovým motorom, ale silnejším ako v mlynčeku na kávu. Teda slúžia dobre a dlho.

Vlastnosti

Elektrické zariadenia majú veľa technických parametrov, ktoré určujú ich spotrebiteľské vlastnosti. Ak hovoríme o profesionálnom používaní, potom medzi ne patrí aj spoľahlivosť, trvanlivosť a schopnosť dlhodobej nepretržitej práce. Tieto vlastnosti sú určené najmä elektromotorom, ktoré sa môže stať slabším článkom jedine pri nesprávnom výbere a dlhodobej nepretržitej prevádzke.

V modernej spoločnosti sa začínajú elektromotory vyžívať aj pri doprave. Rýchla preprava tovaru má pre spoločnosť svoje opodstatnenie, no ak začne fungovať v priebehu niekoľkých rokov na elektrický pohon, bude to naozaj obrovský úspech.

Samozrejme, že hybnou silou spoločnosti nemôžeme nazvať  len elektromotor, pretože k zaisteniu pohybu je nutný celý systém dobrých prevodoviek a iných dôležitých mechanizmov, ktoré sú navzájom prepojené a dobre slúžia, pretože sú v prvom rade kvalitné. Na čo nesmiete pri výbere zabudnúť ani vy.

Foto: pixabay.com