Dobrou starostlivosťou si zabezpečíte lepšiu cenu pri predaji

Hodnota akéhokoľvek spotrebného tovaru klesá nielen s jeho rastúcim vekom, ale aj spôsobom, akým s ním jeho majiteľ zaobchádza. Nie je tomu inak ani v prípade automobilov. Pri správnej starostlivosti dokážete jeho vysokú hodnotu udržať aj o niekoľko rokov dlhšie, čo oceníte najmä vtedy, ak ho chcete neskôr predať. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré pomôžu hodnotu auta udržať, oddialiť tak pomyselné starnutie a potom ho výhodne predať.

Zdokumentovaná servisná história

Ide v podstate o jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú tržnú hodnotu auta. Preto je potrebné viesť pravidelné servisné záznamy, uchovávať faktúry zo servisu za opravy či výmeny dielov. Aj keď auto utrpí na parkovisku škrabanec na blatníku, ktorý je potrebné prelakovať, mali by ste všetko zdokumentovať a pri predaji auta tak byť schopný doložiť, že vozidlo nebolo nabúrané, ale len prelakované kvôli kozmetickej vade.

Pravidelné umývanie

Pravidelná starostlivosť o karosériu je najlepším spôsobom, ako zachovať nielen povrchovú úpravu vozidla a zabrániť vzniku korózie. Práve vonkajšie kozmetické chyby na exteriéri i v interiéri automobilu majú zásadný vplyv na predajnú cenu. Umývanie motoru ale radšej prenechajte odborníkom. Vzhľadom na vzrastajúce množstvo elektronických systémov pod kapotou sa neodporúča. Neodborná manipulácia môže motor poškodiť.

Starostlivosť o problematické časti

Aj váš štvorkolesový miláčik má svoje slabé miesta. Typickým príkladom je tzv. brzdný prach, ktorý pri brzdení dopadá na disky, ktoré tak znečisťuje a má na ne neblahý vplyv. Horúce častice sú nebezpečné najmä pre hliníkové disky, na ktorých vytvorí spálený povlak. Bez ohľadu na to, či máte 18“ alebo 14“ disky, dlhodobé zanedbávanie diskov sa odrazí aj na ich vzhľade. Stačí sa však o ne pravidelne starať a takýto problém vás vôbec nemusí trápiť.

Foto: Bigstockphoto.com