Čo vám hrozí, ak na auto nevybavíte PZP?

Pohrávate sa s myšlienkou, že nezaplatíte povinné zmluvné poistenie? Predtým, než sa rozhodnete neuhradiť splátku či neuzavrieť novú zmluvu, prečítajte si najprv, čo vám hrozí. V článku sa dozviete, aké pokuty na vás čakajú doma i v zahraničí. Veríme, že potom aspoň lacné PZP určite uzavriete.

Neplatené PZP na Slovensku

Pokiaľ vás policajná hliadka pristihla s nezaplateným povinným zmluvným poistením, tento špás vás vyjde na vyše 3300 eur. Pokutovať vás môžu dokonca až 3 roky po tom, ako bola vykonaná kontrola. K tomu si pravdaže priplatíte ešte za novú poistku. To všetko nastane v príjemnejšom prípade, že ste nespôsobili dopravnú nehodu. Inak ste zodpovední aj za spôsobené škody a vašu peňaženku to vyjde do stotisíc až milión eur.

V zahraničí sa s nezaplateným PZP nehrajú

Mimo Slovenskej republiky vám hrozia za neplatené povinné zmluvné poistenie ešte oveľa tvrdšie sankcie ako doma. Od krajiny ku krajine sa to líši – napríklad v Českej republike alebo Rakúsku to riešia hlavne pokutami, ktoré sú však značne vyššie ako na Slovensku. V Nemecku vám vezmú vodičský preukaz, môžu uložiť trest odňatia slobody až do 1 roka. Vo Veľkej Británii vám môžu zabaviť vozidlo. Je preto jednoznačne výhodnejšie uzavrieť aspoň lacnejšie PZP, ako neuzavrieť žiadne.

Pozor na neplatenie PZP v prípade zmeny poisťovne

Ak chcete zmeniť poisťovňu, treba jej to oznámiť, podať písomnú výpoveď a akceptovať výpovednú lehotu 1 až 3 mesiace. Pokiaľ len nezaplatíte splátku poistného a uzavriete zmluvu v inej poisťovni, toto nové povinné zmluvné poistenie nie je platné. Bohužiaľ musíte doplatiť splátku poistného v starej poisťovni a dokonca môžete ako neplatič prísť o výhody či bonusy. Preto neváhajte a radšej vôľu zmeniť poskytovateľa PZP oznámte čím skôr, nech predídete zbytočným problémom.

Veríme, že vaše PZP je v úplnom poriadku a zároveň je i najvýhodnejším povinným zmluvným poistením. Pokiaľ platíte splátky poriadne, nezabúdajte, že v prípade kontroly vám stačí preukázať sa Bielou a Zelenou kartou. Doklad o zaplatení nepotrebujete.