Tipy na dovolenku

Cestujte do Spojených arabských emirátov bezpečne. Toto by ste mali vedieť

Vďaka výbornému leteckému spojeniu je Dubaj stále atraktívnejšou destináciou – dostanete sa sem za približne hodín nielen z Viedne, ale dokonca aj z Bratislavy. Spojené arabské emiráty sú monarchiou a s tým sú spojené viaceré špecifiká. Ak sa chcete počas svojho pobytu v Dubaji či ktorejkoľvek inej časti krajiny vyhnúť nepríjemnostiam, na toto by ste si mali dať pozor.

Pracovný týždeň od nedele do štvrtka

S prvými špecifikami sa stretnete už na letisku – v porovnaní so Slovenskom je čas v Spojených arabských emirátoch posunutý o 2 hodiny dopredu, počas zimného času o 3. Pre našinca môže byť zvláštnosťou aj pracovný týždeň – ten tu trvá od nedele do štvrtka, piatok a sobotu sú dňami pracovného pokoja. Týka sa to najmä škôl, štátnej správy, no výnimkou nie sú ani súkromní obchodníci.

V Dubaji je však turizmus na vysokej úrovni a v centre mesta sa nemusíte obávať, že si v piatok nekúpite fľašu vody či snack. Na dostatok tekutín by ste mali myslieť najmä od apríla do októbra, keď v SAE trvá horúce leto. Obzvlášť medzi júnom a augustom je tu veľmi vysoká teplota, ktorá bežne dosiahne aj 50 °C a vlhkosť vzduchu 90 %. Ak máte radšej príjemnejšie počasie, odporúčame navštíviť Spojené arabské emiráty v decembri či januári, keď sa teplota pohybuje v intervale 15 – 25 °C.

Priestupky sú prísne posudzované

Ako býva zvykom v dedičných monarchiách, kde sa panovník nemusí zapáčiť ľudu, aj tu miestna polícia prísne dohliada na dodržiavanie zákonov a ešte prísnejšie trestá za ich porušenie. Obzvlášť prísne sú hodnotené trestné činy spáchané v súvislosti s drogami, erotickými materiálmi či s pašovaním alkoholu. Má to však aj svoje svetlé stránky, turisti sa môžu v SAE cítiť bezpečne aj po zotmení.

So sebou si do Spojených arabských emirátov môžete priviezť napríklad 400 cigariet, 50 cigár, prípadne 500 g tabaku, ale aj 4 litre alkoholu či 2 kartóny piva. S konzumáciou alkoholu však buďte opatrný – turisti si môžu dopriať koktail či pohárik whiskey bez obáv v hoteli, ak sa však ocitnete pod vplyvom mimo neho (hoci ste ho konzumovali iba tu) môžete byť stíhaný. Ešte prísnejšie zákony platia pre ľudí, ktorých pristihnú pod vplyvom drog. Ak sa chcete vyhnúť problémom, neodporúčame si vyznávať lásku na verejnosti – prejavy sexuálnej náklonnosti, áno, aj bozky, sú tu zakázané.

Lieky si so sebou radšej neberte

Prísna legislatíva tu platí aj v súvislosti s dovozom liekov, ktoré sú na Slovensku, resp. v EÚ voľne dostupné. Dovoz niektorých je do SAE zakázaný, ak ich však potrebujete, musíte mať so sebou potvrdenie od lekára  preložené do arabského jazyka a dokonca overené zastupiteľským úradom SAE vo Viedni. Ak bez svojich liekov nedokážete existovať, odporúčame priniesť so sebou lekársku správu napríklad v angličtine a svoje medikamenty si dať predpísať lekárovi v Spojených arabských emirátoch.

Hoci má miestne zdravotníctvo dobrú úroveň, najčastejšie sa stretnete so súkromnými klinikami, kde musíte počítať s pomerne vysokými poplatkami. Problémom býva často aj to, že tieto zariadenia vo väčšine prípadov odmietajú akceptovať poistenie a vyžadujú platbu v hotovosti. Najmä počas suchých mesiacov (jún – september) môžu byť pre alergika, astmatika či kardiaka vyšetrenie nevyhnutné.

Chcete sa dozvedieť o bezpečnom cestovaní do Spojených arabských emirátov viac? Navštívte stránku www.dubaj.sk, kde vám ochotne poradíme.