Bitcoin už prekonal hranicu 15-tisíc amerických dolárov

Pýtate sa, čo to bitcoin vlastne je? Ešte pred rokom 2009 o ňom nebola ani zmienka, dnes sa medzi finančnými investormi nehovorí o ničom inom. Ba čo viac, pojem bitcoin sa dostal aj do povedomia bežnej populácie. Bitcoin je digitálna kryptomena, ktorou môžete v dnešnej dobe platiť, no rozdiel medzi bežnou menou a bitcoinom je ten, že nepatrí žiadnej krajine a jeho počet je obmedzený. Odhaduje sa, že 99 percent všetkých bitcoinov bude technologicky vyťažených a daných do obehu v roku 2036.

Závratný rast

Bitcoin bol uvedený na trh 3. januára 2009 ako medzinárodná mena a dodnes si udržuje svoju decentralizovanú povahu. Je tomu tak preto, že banky, štáty, ba dokonca ani vynálezcovia nemôžu ovplyvňovať jeho hodnotu. Pri uvedení na trh mal bitcoin prakticky nulovú hodnotu. Ešte v decembri 2011 ste si mohli kúpiť bitcoin za dva doláre. Od novembra 2016 začala cena stúpať na sedemsto dolárov. Dnes je jeho hodnota cez 15-tisíc USD!

Ako ho získať?

Ako je možné bitcoin získať? Nie je to až také zložité, ako sa vám môže na prvý pohľad zdať. Najjednoduchším spôsobom je jeho nákup na špeciálnej online burze. Môžete si ho však aj vyťažiť pomocou ťažobných staníc – minerov. Ten sa dá kúpiť online, ale pre jednotlivca to už v dnešnej dobe nie je až také výhodné, pretože obtiažnosť ťaženia sa čoraz viac zvyšuje.

Okrem bitcoinu existuje približne ďalších deväťsto iných kryptomien, niektoré viac, niektoré menej stabilné. Bitcoin je výhodný aj v tom, že náklady na transakcie sú úplne minimálne a čas, za ktorý sa táto transakcia prevedie, je zanedbateľný. Pri týchto transakciách dokážete byť úplne anonymný.

Foto: pixabay.com