Bezdrôtové slúchadlá: Výhody a nevýhody oproti káblovým

Prekážajú vám pri počúvaní hudby káble? S bezdrôtovými slúchadlami tento problém riešiť nebudete. Jednoducho ich spárujete s mobilom či tabletom a môžete veselo počúvať.

Aké výhody a nevýhody majú bezdrôtové slúchadlá?

Výhody bezdrôtových slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá prehrávajú zvuk aj niekoľko desiatok metrov od zariadenia, z ktorého sa zvuk prehráva. Neobmedzuje vás žiadny kábel, čo vám poskytuje slobodu pohybu.

Pokiaľ sa vám bezdrôtové slúchadlá vybijú, môžete ich používať s káblom. Kábel je odpojiteľný, a teda ho môžete zameniť za iný, s vami požadovanou dĺžkou či koncovkou.

Pri tých väčších typoch bezdrôtových slúchadiel výrobcovia dali aj väčšiu batériu. Vydržia tak omnoho dlhšie ako napríklad štuplové bezdrôtové slúchadlá.

Väčšina slúchadiel obsahuje bezdrôtovú technológiu Bluetooth. Tá po spárovaní so zdrojom zvuku zabezpečí jeho prenos aj na niekoľko desiatok metrov.

Ďalšou bezdrôtovou technológiou je aj NFC, teda komunikácia blízkych polí. Oproti Bluetooth má výhodu naviac. Na spárovanie vám stačí jediné priloženie slúchadiel k zariadeniu, ktoré má tiež technológiu NFC.

Existujú aj bezdrôtové slúchadlá s rádiovým FM prenosom zvuku. Nakoľko ide o rádiové vlny, prenos zvuku sa prenáša aj cez steny a funguje do vzdialenosti aj 100 metrov. Táto verzia bezdrôtovej technológie je finančne náročnejšia ako ostatné.

Nevýhody bezdrôtových slúchadiel

Asi najväčšou nevýhodou bezdrôtových slúchadiel je nutnosť dobíjať ich. Pri klasických slúchadlách s káblom sa vám nestane, že sa vybijú. Jediné, čo sa vám môže stať je, že sa vybije mobil či iné zariadenie, na ktorom si zvuk prehrávate.

Nevýhodou je aj cena bezdrôtových slúchadiel. Väčšinou si za ne priplatíte. Vďaka prémiovým materiálom a vývoju technológií v ich vnútri je cena podstatne vyššia ako pri káblových slúchadlách. Takisto časť ceny môže byť vďaka značke. Za značku sa zvykne priplácať.

Ak si porovnáte cenovo rovnaké bezdrôtové a káblové slúchadlá, tie káblové bývajú zvyčajne kvalitnejšie.