Autá na elektrický pohon

Dusíková stopa, akú necháva každý z nás na zemi za rok je alarmujúca. Plytváme jedlom, máme obrovskú spotrebu energie, produkujeme kvantum odpadu, sme materiálne založení a všetkého máme prebytok. Namiesto toho, aby sme v prevažnej časti využívali mestskú hromadnú dopravu v prípadoch, kedy to je možné, sadáme do automobilov aj na ultra krátke vzdialenosti a neuvedomujeme si, akú záťaž životnému prostrediu týmto spôsobujeme. Tento problém spoločnosti môže vyriešiť alebo aspoň zlepšiť zvýšenie používania automobilov na elektrický pohon.

Revolúcia

Revolúciu v automobilovom priemysle spôsobili najskôr hybridné vozidlá, ktoré využívali aj palivový pohon, ale zároveň sa využívala batéria, ktorá sa za jazdy dobíjala. V Paríži, napríklad, vláda pred niekoľkými rokmi prispievala na nákupy hybridných vozidiel. Dnes sa tento priemysel posunul ešte ďalej a na trhu sú automobily na elektrický pohon. Tie sú cenovo drahšie ako bežné autá na benzín či diesel, avšak z dlhodobého hľadiska sú finančne výhodnejšie. Je to kvôli akumulátoru.

Dotácie

Dokonca na kúpu týchto elektrických automobilov môžete získať dotácie od štátu. Lehota na získanie týchto dotácii, ktoré platia aj na hybridné vozidlá, bola posunutá až do konca júna roku 2018. Ak vám záleží na životnom prostredí a máte pocit, že na pohonné hmoty ide veľká časť vašich príjmov, porozmýšľajte nad kúpou niektorého z áut na elektrický pohon a požiadajte o túto dotáciu. Oplatí sa to.

Tieto autá nie sú vhodné, v prípade, že pravidelne prekonávate dlhé trasy. Tieto autá používajú elektromotor, ktorý je nutný dobíjať v elektrostanici. Tie však ešte nie sú také rozšírené na Slovensku, že by ste ich našli kdekoľvek potrebujete. Avšak pri využívaní áut na menšie vzdialenosti či bežnú prepravu po meste sú ideálne, môžete ich nabiť v obyčajnej domovej zásuvke.

Foto: pixabay.com