Antikoncepcia pre mužov ich výkon neohrozí: Počuli ste o vazektómii?

Antikoncepčné metódy nemusia podstúpiť iba ženy. Najčastejší urologický zákrok, ktorý smeruje k neplodnosti, čiže sterilizácii muža sa volá vazektómia a je na celý život. Na Slovensku ju môže podstúpiť ktorýkoľvek muž nad 18 rokov.

Naďalej fungujete normálne

Ak počujete slovo vazektómia prvýkrát, vynára sa vám v hlave určite veľa otázok. Ide o urologický zákrok pre mužov, ktorý sa vykonáva u nás na Slovensku na najlepšej urológii na klinike RYANT clinic s tímom urologických špecialistov.

Pri vykonaní vazektómie sa prerušia oba semenovody a lokálny zákrok zabraňuje transportu spermií do ejakulátu. Nedochádza preto k zastaveniu produkcie spermií, ani k odstráneniu pohlavných žliaz, len k absencii spermií v ejakuláte.

Vizuálne ani množstvom sa ejakulát nezmení, obsahuje len približne 2-3% spermií a zvyšok tvorí tekutina tvoriaca sa v semenných mechúrikoch a prostate. Bežný človek na prvý pohľad nezistí, či ide o ejakulát so spermiami, alebo bez. Semenníky naďalej spermie produkujú, len sa reabsorbujú v tele.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keď pacient príde do RYANT clinic, je poučený o postupe, rizikách a aj nezvratnosti zákroku. Lekári zisťujú, či je ženatý, koľko má detí a na rôzne životné situácie, ktoré môžu nastať. Ak sa rozhodne zákrok podstúpiť, podpíše žiadosť a súhlas so zákrokom.

Vazektómia sa vykonáva až 30 dní od podpisu, čo je zákonná doba, počas ktorej si to môže ešte rozmyslieť. Zákrok je takmer bezbolestný, robí sa pri lokálnej anestéze a trvá 45 minút. Muži môžu jesť aj piť, jediným obmedzením je alkohol a lieky na riedenie krvi. Po zákroku môže byť miešok otupený približne 1-2 hodiny vplyvom lokálneho anestetika a niekoľko dní je viditeľný mierny opuch. Po dvoch týždňoch ale môžete pokojne športovať.

Sexuálna aktivita sa tiež odporúča až po dvoch týždňoch. Ak ste sa rozhodli dať vyšetriť v urologickej klinike RYANT clinic, objednajte sa na prvé vyšetrenie, kde môžete konzultovať svoj zdravotný stav, ťažkosti a symptómy. Tam vám lekár odporuči ďalší postup.

Foto: pixabay.com