Zdravie a krása

Alzheimerova choroba

Alzheimer je fyzické ochorenie, ktoré postihuje ľudí vysokého veku. Väčšinou ide o ľudí vo veku 65 rokov, a vyššie. Choroba postihuje mozog a má vplyv na správanie, pamäť, celkové psychické fungovanie organizmu, a mieri k demencii. Priame príčiny tohto ochorenia bohužiaľ nie sú známe, ale vďaka výskumom vieme identifikovať príznaky, priebeh, rizikové faktory aj formu liečby. Ako prvý túto chorobu vedecky popísal Alois Alzheimer.

Príznaky
Vo vyššom veku je strata pamäti v celku prirodzená, ale Alzheimer tento defekt ešte zhoršuje. Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí krátkodobá strata pamäti, zmätenosť, pocity beznádeje, náhle zmeny nálad, ktoré vedú k zúfalstvu. Vo vyšších štádiách prichádzajú problémy s čítaním, písaním, učením sa. A v najvyššom štádiu sa stávajú nezvládnuteľné bežné úkony ako obliekanie sa, alebo hygiena. Je dôležité, aby mal človek s touto chorobou neustály dozor a opatrovateľa, alebo pomocníka, ktorý mu bude poruke. Pre človeka postihnutého touto zákernou chorobou je veľmi ťažké zvyknúť si na to, že už veci nezvláda robiť sám, a často padá do depresívnych stavov, lebo má pocit, že je príťažou pre ostatných.

Rizikové faktory
Príčiny Alzheimera nie sú úplne známe, ale vieme, že počas choroby sa fyzicky mení mozog a jeho bunky (neuróny) sú ničené. Neuróny si v mozgu vymieňajú impulzy a vďaka tomu sme schopní rozmýšľať, hodnotiť, plánovať, porovnávať, atď. Keď sú tieto bunky ničené, všetky činnosti, ktoré z nich vyplývajú sú obmedzované, až vymazané.

Vedci hľadali príčiny v dedičnosti, ale tento fakt sa nepotvrdil. Pokiaľ máte, alebo ste mali v rodine niekoho s touto chorobou nie je pravidlom, že chorobu vo vysokom veku dostanete tiež. Je tu totiž len 3% pravdepodobnosť, čo sa týka dedičnosti. Je tu však aj možnosť, že ak sa gén s Alzheimerom zdedil, človek môže ochorieť v nižšom veku, a teda okolo 50 roku života. Táto pravdepodobnosť je našťastie takmer mizivá. Ďalším rizikovým faktorom môže byť vážne poranenie mozgu, alebo pohlavie, keďže ženy trpia Alzheimerom vo vyššom počte.

Symptómy a začiatky choroby

Začiatok prejavov symptómov môže prebiehať vo viacerých podobách, napríklad:

  • človek si pamätá mená spolužiakov zo strednej školy, ale nepamätá si, či si ráno umyl zuby
  • môže sa stať, že pri hovorení zrazu nevie ako ďalej, a z úst mu vychádzajú iné slová, ako chce hovoriť
  • opýta sa niekoľko krát za sebou napríklad „koľko je hodín“ a vôbec si nepamätá odpoveď, ani otázku
  • môže zabudnúť mená členov svojej rodiny, alebo aj svoje meno

Aj človek, u ktorého sa Alzheimer začína prejavovať môže dostať podozrenie, či nie je chorý. Pri podozrení je najlepšie navštíviť lekára, ktorý musí spraviť množstvo vyšetrení. Na túto chorobu neexistuje jednotný test. Preto doktor musí spraviť kompletnú prehliadku, odobrať krv, moč, spraviť testy na pamäť, psychologické testy…Identifikovanie Alzheimera je veľmi náročné. Môže sa stať, že je diagnostikovaná iná choroba namiesto neho, alebo opačne. Preto je potrebné zveriť sa do rúk skúseného lekára.

Liečba
Na Alzheimera neexistuje žiadny liek, ktorý by definitívne vyhladil chorobu. Sú však liečivá, ktoré zmierňujú príznaky a tak umožňujú ľuďom s týmto ochorením viesť vcelku plnohodnotný život.