Ako si užiť zimnú lyžovačku

Onedlho napadne prvý sneh a nejeden lyžiar sa poteší, že môže vytiahnuť lyže, oprášiť lyžiarky a užiť si zimu ako sa patrí.

lyžovačka

Samozrejme, na kvalitnú lyžovačku treba kvalitné zjazdové lyže. Trh a ponuka sú široké, určite si vyberie každý. Rôzni výrobcovia ponúkajú rozmanité produkty vo veľkej škále kategórií a cien. Športové, pretekárske, freeridové, crossové, rekreačné,… Zjazdové lyže prešli naozaj veľkým vývojom. Pamätáte si na tie, dnes už „retro“, dlhé rovné dosky, na vrchu trochu zahnuté? Tieto kúsky žijú pravdepodobne už len v spomienkach, pretože s dobou sa zvýšili aj nároky lyžiarov.

Nie je to všetko len o lyžiach. Hoci sú lyže jednoznačne jedna z najpodstatnejších položiek, netreba však zabúdať ani na tie ostatné. Aby si to užili aj vaše nohy, dajte si extra záležať na výbere kvalitných lyžiarok. Dajte si pozor na veľkosť a mäkkosť. Je veľmi rozumné klásť dôraz aj na bezpečnosť. Vždy by ste mali pamätať na prilbu. Po úprave zákona sú na svahoch povinné detské lyžiarske prilby pre malých lyžiarov. Ale nielen deti by si mali dávať pozor na svoje hlavy. Určite nepodceňte výber prilby, veď neraz môže zachrániť život. Detské lyžiarske prilby, aj tie pre dospelých sú v ponuke v rôznych štýloch a dizajnoch, takže na svahu môžete upútať aj extravagantnou kreáciou na vašej hlave, ktorá určite pobaví. Tak do toho!

Pre mnohých je lyžovačka neraz aj týždennou dovolenkou, ktorej sa nemôžu dočkať. Keďže počas zimnej sezóny sú hotely väčšinou už plné, vždy si vyberte ubytovanie v dostatočnom predstihu, aby ste si zarezervovali to, čo sa najviac páči vám. Nie to, čo zostane voľné len pár dní pred lyžovačkou a nespĺňa vaše kritéria. Narastajúci počet ľudí volí wellness hotely. Čo môže byť príjemnejšie ako luxusná masáž, alebo bylinková sauna po dlhej celodennej lyžovačke? Vaša myseľ si oddýchne a svaly sa zregenerujú. Naopak, množstvo lyžiarov stále uprednostňuje ubytovanie v typických horských chatách, kde trávia čas spolu s partiou kamarátov. Je len na vás, čo je vášmu srdcu blízke.

Keďže na horách je iné počasie ako v meste, dajte si záležať aj na výbere správnej kozmetiky, ktorá sa bude určite odlišovať od tej, ktorú používate na bežný deň. Upriamte svoju pozornosť na ochranné krémy, ktoré vytvoria na pokožke tváre bariéru pred chladivým vetrom a horským slnkom. Preto by mal mať váš krém aj vysoký ochranný faktor. Po lyžovačke doprajte svojej pleti regeneráciu v podobe buď pleťovej masky, revitalizujúceho krému, alebo séra. Veď pleť má po lyžovačke vyzerať oddýchnuto a sviežo, nie spálená od slnka s výrazným podráždením. Najmä dámy by aj počas lyžovačky mali venovať zvýšenú pozornosť svojim vlasom. Čiapka, pot a chlad im dajú zabrať. Do kufra si preto pribaľte aj regeneračné balzamy, ktoré vlasy vyhladia. Určite to poznáte – dáte si dolu čiapku a vlasy začnú nepríjemne poletovať, „elektrizovať“. Našťastie, existuje kozmetika, ktorá eliminuje elektrizovanie vlasov, takže ani táto naoko drobná nepríjemnosť sa vás nemusí týkať.

Nech sa teda chystáte už kamkoľvek, naplno si to vychutnajte. A hlavne bezpečne!

Ilustračné foto: pixabay.com