Ako prebiehajú laserové operácie očí?

Čaká vás laserová operácia očí? Nemusíte mať strach z neznámeho, ide o bežný zákrok. Bližšie sa s ním zoznámite v nasledujúcich riadkoch. Prečítajte si, čo vás čaká.

Bežný zákrok

Laserové operácie očí sa prevádzajú ambulantne, čo znamená, že takmer okamžite po zákroku môže ísť pacient domov. Je vhodné sa s niekým dohodnúť a zabezpečiť si odvoz domov. Často sa odporúča aj domáca asistencia druhej osoby na dobu rekonvalescencie. Pacient by v deň laserovej operácie očí nemal používať kozmetické výrobky na líčenie tváre. Môžu mať negatívny vplyv na priebeh operácie.

Po príchode

Pred zákrokom pacient dostane kvapky na znecitlivenie oka tak, aby pri zákroku necítil žiadnu bolesť. Následne ho poučia o tom, čo sa bude diať a ako a kam sa má pri laserovej operácii pozerať.

Bezstarostný priebeh laserovej operácie

Pri zákroku budete v ležiacej polohe, pričom to trvá približne desať minút. Samotný laserový lúč pôsobí desať až štyridsať sekúnd. Všetko závisí od veľkosti dioptrie. Presnosť operačného zákroku je zabezpečená aktívnym sledovaním oka. Znamená to, že prístroj sleduje oko aj pri najmenšom pohybe. Ak sa oko pohne viac, prístroj sa vypne. Bezprostredne po zákroku sa na oko aplikuje kontaktná šošovka.

A čo po operácii očí?

Pacient môže ísť po operácii okamžite domov. Odporúča sa dodržať pokojový režim po dobu troch až piatich dní. Je možné, že hodinu až dve po operácii, kedy prestanú účinkovať anestetické kvapky, pacient pociťuje nepríjemnú bolesť oka. Jej intenzita je rozdielna od pacienta k pacientovi a je možné ju tlmiť liekmi proti bolesti, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Na tri až štyri dni po zákroku má pacient zalepené oko alebo kontaktnú šošovku. V období po operácii by ste nemali navštevovať solárium či vystavovať oči UV žiareniu. Takže si zabezpečte kvalitné okuliare s UV filtrom.

Foto: Bigstockphoto.com