Ak nefunguje pri správe bytového domu všetko ako má, môžete to riešiť odvolaním správcu

Bývať v rodinnom dome znamená viac osobnej slobody a pohodlia, ktoré nie sú závislé od ďalších osôb v našom okolí. Samozrejme, nie všetci máme to šťastie a môžeme si dovoliť tento komfort rodinného domu a musíme sa uspokojiť s bytom. Aj ten má svoje výhody a určite sa mnohí z vás o tom presvedčili. Veľmi veľa vecí ale závisí aj od dobrej správy bytového domu, ktorej kvality budú ovplyvnené tým, koho si na tieto činnosti vyberiete.

Čo má správa bytov na starosti?

Veľmi často ide o spoločné priestory, ktoré by mali byť v dobrej správe bytových domov. Teda všetky chodby, pivničné priestory, garážové státia (ak nie sú v správe mesta), nádvoria a chodníky. Tieto priestory by mali byť udržiavané, čisté a v dobrom technickom stave.

Dobrý správca má na starosti aj ekonomickú stránku, účtovníctvo a všetky činnosti súvisiace s financiami, ktoré sa do spoločného fondu a prevádzky konkrétnej bytovej jednotky vkladajú. Určite vám môže priniesť ročné vyúčtovanie nájomného, ktoré niekedy dokáže nemilo prekvapiť.

Tiež zaisťuje všetky opravy vecí, ktoré by mohli fungovanie v bytovej jednotke zhoršiť a nie sú pod správou súkromných vlastníkov bytov. Pevné vešiaky do skrine a na chodbu si môžete kúpiť cez internet, no oprava potrubia vykurovacieho systému by mala byť pod vedením správcu.

Tiež by mal vedieť zaistiť pravidelné kontroly hasiacich zariadení, sledovať technický stav elektrických skriniek a vykonávať pravidelné kontroly.

Právne zastúpenie

Tak troška by mal byť správca bytového domu znalý aj právnej stránky, ktorá sa týka oblastí bývania a stavieb. Účtovníctvo by malo byť samozrejmosťou, ak nie, môžete si na tieto služby najať niekoho iného, všetko je to viac menej platené aj z vašich peňazí, preto si dajte na výber dobrého správcu pozor. Ak by ste mali ale s tým vašim problém, môžete ho pokojne odvolať a vymeniť za lepšieho.

Foto: pixabay.com