7 informácií o službe VoLTE, ktoré ste možno nevedeli

Už je to pár mesiacov, ba aj rokov, čo sa na svet dostala nová technológia. Ide o LTE –v mobilnom svete môžete nájsť aj označi aj pod názvom 4G. Predstavenie technológie vcelku zmenilo využívanie dát a mobilného internetu ako takého…

Vďaka širokému pokrytiu ho môže používať napríklad takmer celé Slovensko, a to aj tie zákutia a obce, kde predtým bolo iba pomalé a zastarané pripojenie Edge. Avšak doba ide neustále vpred a tak sa skúmalo, ako inak by sa ešte dalo širokopásmové LTE využiť, než len na dátové prenosy. A netrvalo dlho a svetlo sveta uzrela technológia s názvom „Voice over LTE“ – v skratke VoLTE. A čím je vlastne táto služba taká špeciálna?

VoLte!

Na začiatku teda pár slov o tejto službe, ktorá sa pomaly ale iste začína začleňovať v ponuke služieb známych slovenských mobilných operátorov. Ako sme už spomenuli vyššie, skratka VoLTE pochádza z anglického jazyka a znamená „Voice over Long Term Evolution“. Čo by sa mohlo preložiť ako prenos hlasu v dátovej sieti LTE.

Možno sa vám to zdá vcelku jednoduché, využívať LTE na volanie, avšak pravda je iná. Za touto technológiou sa skrýva naozajstná mágia a je to oveľa komplikovanejšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Ak by sme však mali túto technológiu v jednoduchosti vysvetliť, môžeme povedať, že sa jedná o hlasové volanie cez LTE dátovú sieť, ktoré v súčasnosti predstavuje najkvalitnejší spôsob telefonovania.

VoLTE je tu však len od roku 2014, kedy ho po prvýkrát začal používať mobilný operátor Singtel v Singapure. Táto služba sa však vyvíjala dlhšie pred tým a vyvíja sa i doteraz. Neustále. Službu VoLTE na Slovensku môžete využívať aj vy, vďaka operátorovi 4ka.

Funkcie a výhody VoLTE

Ako sa spomínalo vyššie, ide o najkvalitnejší spôsob telefonovania na svete. VoLTE sa vyznačuje vysokou kvalitou hlasu až v HD. Navyše kvalita nie je to jediné, čím táto technológia prevyšuje ostatné. Ide taktiež o rýchlosť. Spojenie hovoru totiž prebehne už do 2 sekúnd. Samozrejme, ak obaja účastníci hovoru používajú službu VoLTE.

V neposlednej rade je tu ešte jedna výhoda, ktorú ocenia možno mladší. Počas hovoru zostáva zariadenie naďalej pripojené v LTE dátovej sieti. Môžete tak volať a zároveň surfovať na najrýchlejšej sieti na svete.

Kto môže využívať túto službu?

Keďže je táto služba pomerne nová a na trhu sa vyskytuje len tretí rok, na Slovensko sa táto služba ešte len prebíja. Avšak už teraz si môžete službu VoLTE aktivovať u popredných slovenských mobilných operátorov, ako napríklad v 4ke. Službu môžete využívať bez viazanosti a nie je potrebné mať aktívny žiaden dátový balík.

Spotrebúvajú sa pri volaní cez VoLTE dáta?

Možno budete prekvapení, ale nie. Dáta prenesené počas VoLTE hovoru za účelom prenosu hlasu nebudú účtované ani z kreditu a ani z aktivovaného dátového balíka.

Musia mať obaja účastníci hovoru VoLTE?

Samozrejme. Táto služba je funkčná, iba ak majú obaja účastníci hovoru aktivovanú službu VoLTE. Ak má iba jeden z účastníkov túto službu, hovor prebehne štandardným spôsobom.

Čo sa stane, ak stratíte počas hovoru signál LTE?

Ak počas prebiehajúceho VoLTE hovoru nastane strata LTE signálu, hovor bude bez prerušenia pokračovať ďalej v 2G sieti 4ka, prípadne v sieti nášho obchodného partnera.

Podpora telefónu

Službu VoLTE si nestačí len aktivovať u mobilného operátora. Musíte mať aj zariadenie – telefón – ktorý túto službu podporuje. Zároveň aj firmware telefónu musí obsahovať nastavenia umožňujúce využitie VoLTE v konkrétnej sieti konkrétneho operátora.

Vyhliadky do budúcna?

Už teraz môžeme konštatovať, že sa služba VoLTE bude výrazne rozvíjať a s pribúdajúcim množstvom kompatibilných zariadení bude v budúcnosti predstavovať hlavný spôsob hlasovej komunikácie. VoLTE bude časom ponúkať aj ďalšie funkcie, ako napríklad video cez LTE sieť (ViLTE).

Foto: pixabay.com