Zdravie a krása

Svetová zdravotnícka organizácia

Spolupráca, kooperácia, podpora a pomoc je nevyhnutná v živote každého človeka. Avšak, pocit spolupatričnosti v určitých veciach a problémoch nepotrebujú iba ľudia, no často aj celé štáty a práve za týmto účelom vznikajú rôzne spoločenstvá či organizácie, ktoré združujú krajiny, ktoré splnia podmienky a prejavia záujem. Jednou z takýchto spoločností je aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Organizácia patrí pod záštitový systém Organizácie spojených národov a jej hlavným zameraním je, ako inak, zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia bola založená siedmeho apríla v roku 1948 z iniciatívy práve svojej materskej spoločnosti, OSN. Predtým v roku 1946 v americkom New Yorku už bola podpísaná ústava zakladanej organizácie šesťdesiatjeden krajinami sveta, medzi ktorými nechýbalo ani vtedajšie Česko-slovensko. Po rozdelení našej federatívnej republiky vstúpilo už samostatné Slovensko do zdravotníckej organizácie štvrtého februára 1993.

K orgánom zdravotníckej organizácie patrí svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je najvyšším rozhodovacím subjektom, ďalej to je riadiaca rada, ktorú tvorí tridsaťštyri členov a tí sú obmieňaní každé štyri roky. Posledným, no nie najmenej dôležitým orgánom je sekretariát, ktorý zamestnáva vyše osemtisíc zamestnancov. Sídlo Svetovej zdravotníckej organizácie je v Ženeve, vo Švajčiarsku.

Hlavným a predpokladaným cieľom tejto organizácie je zabezpečenie najvyššej možnej úrovne zdravia každému občanovi bez rozdielu. Snaží sa ničiť infekčné choroby, distribuuje potrebné vakcíny a neodmysliteľnými projektmi organizácie sú osvety medzi ľuďmi, ktoré napríklad hlásajú zníženie používania tabakových výrobkov, zvýšenú konzumáciu ovocia a zeleniny či menej časté používanie elektroniky.