Zdravie a krása

Sila bylinkových čajov

Už naše staré či až prastaré mamy dobre vedeli o sile bylinkových čajov, uprednostňovali ich pred ovocnými, chémiou naplnenými vrecúškami a „nútili“ nás ich piť už od raného detstva. Väčšina z nás až s pribúdajúcim vekom postupne príde na chuť zdravým bylinkovým čajom, objaví ich silu v boji s prechladnutím a zistí, že pre udržanie línie sú dobrým pomocníkom. Bylinky a ich účinky boli už v minulosti považované za „magickú silu“ a dnes tomu nie je inak!

Čaj na základe svojho zloženia byliniek má hneď niekoľko rôznych účinkov a podobne ako káva, pomáha proti únave, povzbudzuje organizmus, v lete je lepší na osvieženie ako ľadová kofola, v zime zahreje a podporuje mozgovú činnosť. Podľa toho, aký problém máme, či už zdravotného alebo duševného pôvodu, vyberieme si čaj podľa jeho zloženia byliniek. K čajom, ktoré majú zvláštnu silu nabudenia patria čierny čaj, ktorý obsahuje kofeín, ale aj zelený čaj, ktorý je chuťovo jemnejší, no účinok má podobný. Organizmus preberie, dodá mu energiu, no nie je odporúčané ľuďom so srdcovými problémami piť ho pravidelne a stať sa na ňom „závislý.“

V našich zemepisných šírkach menej známym, no čoraz viac rozširujúcim sa čajom je biely čaj. Ten je vyrábaný zo sušených nerozvinutých pupeňov a má blahodarné účinky skôr na myseľ ako organizmus. Prinavráti jej stratenú pohodu, ale bojuje aj proti vírusom v tele. Ak máte problémy s trávením, pomôže vám čaj Pu-erh, ktorý vraj navyše predlžuje aj život.

Jeden z čajov, ktorý neobsahuje žiadny kofeín, a teda je vhodný aj pre ľudí s ochorením srdca, tehotné ženy a deti, je Rooibos, ktorý je možné kúpiť vo viacerých príchutiach. Bylinky v čaji Rooibos sú bohatým zdrojom vitamínu C, no je dôležité upozorniť, že ani jeden zo spomínaných čajom by ste nemali piť niekoľkokrát do dňa (samozrejme, pokiaľ nie ste chorý), pretože ich účinky sa zvýšeným používaním oslabujú. Ak chcete mať istotu, že čaj bude mať správny efekt, navštívte čajovňu, kde na prípravu čajov dbajú viac ako na čokoľvek iné.