Bývanie a záhrada

Prečo musí mať rodinný dom dobrý základ?

Dalo by sa povedať, že rodinný dom je hobby na celý život. Teda nie len jeho stavba vás môže poriadne vyčerpať. V priebehu niekoľkých rokov sa presvedčíte o tom, že jeho bežná prevádzka a údržba nie sú práve najjednoduchšie. Dá sa to však do určitej miery zredukovať a optimalizovať na minimum, ak si dáte pozor na dobré základy pri samotnej stavbe rodinného domu. V čom a ako vám to môže pomôcť si prečítate v tomto článku.

Optimálne podmienky sa môžu zmeniť

Ako sme spomínali stavbou rodinného domu sa to nekončí. Jeho údržba v nastavenom štandarde si bude z času na čas vyžadovať určitú pozornosť majiteľa a samozrejme aj financie. Ani za optimálnych podmienok by ste si však nikdy nemali byť celkom istí. Aj tie sa občas môžu vplyvom nečakanej udalosti veľmi rýchlo zmeniť. Či už je to nevyhnutná rekonštrukcia domu, alebo sa jedná o vaše nové sídlo, mali by ste si dať záležať na dobrých základoch.

Na stavbe netreba príliš šetriť

Ak ste nadobudli nový pozemok a plánujete na ňom postaviť rodinný dom, dajte si záležať na dobrých základoch, neskôr sa to môže prejaviť na stabilite vašej stavby. Ak chcete spokojne spávať aj niekoľko rokov po ukončení všetkých realizačných prác, je nutné si ešte pred samotným projektom prizvať na konzultáciu geológa. Poveternostné podmienky v našom podnebnom pásme bývajú z roka na rok náročnejšie, preto sa vám určite zíde takýto odborný pohľad.

Ak ste si vybrali stavbu na kľúč, preverte si, či tak postupuje aj vami zvolená firma. Geologický prieskum opisuje pomery zeminy v danej lokalite, vlastnosti a hĺbku podzemnej vody a stav hladín zeminy. Jeho úlohou je vylúčiť nevhodné miesta na zakladanie stavby.

Dažďová voda je jedno z najväčších rizík

Podceňovaným problémom, ktorý sa už niekoľkokrát podpísal na havarijnom stave budovy, je nedostatočné odkanalizovanie dažďovej vody. Tá sa radí k jedným z najčastejších rizík, ktoré spôsobujú poškodenie základov. Vsakovaním do pôdy sa vždy problém riešiť nedá, pretože to závisí od veľkosti pozemku a zeminy, ktorá je v jeho okolí.

Vhodným riešením sú nádrže na dažďovú vodu. Tá sa dá neskôr využiť na viaceré účely. Všetci nemajú prístup k verejnej kanalizácii, preto sa ponúka práve táto možnosť ako najlepší variant.

Ak si dáte na tieto veci pozor ešte pred projektovaním domu, doprajete si do budúcna vysoký komfort.

Foto: pixabay.com