Pop-artová ikona Andy Warhol

Maliar, filmový tvorca, najväčšia ikona hnutia pop-art, čo je výtvarné umenie ovplyvnené modernou kultúrou a komerčnosťou. Dámy a páni, predstavujeme vám Andyho Warhola. Narodil sa v americkom štáte Pensylvánia v meste Pittsburgh v roku 1928 a jeho národnostné korene siahajú aj na dnešné územie severovýchodného Slovenska. Jeho rodičia boli totižto emigranti z Rakúsko-Uhorska a Andyho dvaja bratia sa na Slovensku aj narodili.

Andy Warhol, aj napriek tomu, že študoval priemyselné umenie, preslávil sa ilustráciou časopisov a svojimi kresbami v reklame. Snáď jeho najznámejšími maľbami sú pre verejnosť kresby na prechovkách Coca-Coly. Okolo svojich štyridsiatich rokov sa zameral na masové umenie, a teda zamerané na široké publikum. To sa mu podarilo so svojimi dielami slávnych ľudí, medzi ktorými sa objavila nielen Marilyn Monroe či Elvis Presley.

Američan Warhol si v Manhattane založil svoje vlastné štúdio, nazývané The Factory, no práve toto miesto sa stalo epicentrom pseudohviezd a ich činnosť v továrni nebola vždy najlegálnejšia. Warhol, tým, že bol založený umelecky nielen k smeru maliarstva, no ochutnal aj filmovú branžu. Za päť rokov sa mu podarilo vyprodukovať neuveriteľných šesťdesiat filmov. Určite nebude prekvapením, že ženy neboli Warholovou vášňou, práve naopak, čo sa prejavilo aj v obsahu filmov, ktoré zobrazovali predovšetkým mužov dôležitých pre samotného autora.

To, že bol Warholov život zaujímavý a plný neuveriteľných udalostí, je podporený aj udalosťou, pri ktorej sa feministická spisovateľka Valerie Solanas pokúsila svetoznámeho maliara zastreliť v jeho štúdiu. Aj napriek tomu, že trikrát vystrelia, Andyho Warhola sa jej nepodarilo zabiť a on tento atentál prežil. Paradoxne, zomrel pre svoju ľahostajnosť, keď podcenil svoje žlčníkové problémy a pri operácii vo veku 58 rokov zomrel.

Diela, ktoré Andy Warhol vytvoril, boli po jeho smrti rozpredané na aukcii, na ktorej sa vyzbieralo približne dvadsať miliónov dolárov. Avšak, viac ako štyritisíc umelcových diel je umiestnených v jeho múzeu v rodnom Pittsburghu. Andyho brat však nezabudol ani na miesto, odkiaľ rodina pochádza a v roku 1991 založil v Medzilaborciach, neďaleko od rodnej dediny, múzeum s dielami Warhola a osobnými predmetmi.

Foto: pixabay.com