Zdravie a krása

Opaľovanie v soláriu

Tmavá pokožka je jednoznačne in, no chcete byť v kurze naozaj za každú cenu, aj keby ste mali pre to riskovať svoje jediné zdravie? Ak ste odpovedali rýchlo a presvedčivo – áno, potom sú solária ideálnou voľbou, aby sa stali zdrojom vášho dokonalého hnedého opálenia. Ak je vám však zdravie prvoradé, umelé žiarenia budete obchádzať obrovským oblúkom. Ako sa rozhodnete?

Solárium môže byť považované za akúsi dvojsečnú zbraň, pretože na jednej strane stoja jeho presvedčení zástancovia a na druhej sú ľudia radikálne proti. Prvej spomínanej skupine hrajú do kariet hlavne pozitívne kozmetické účinky UV žiarenia typu A, ktoré vplýva na liečenie kožných problémov ako je akné alebo psoriáza. K plusom solárií patrí aj tvorba vitamínu D, ktorý sa pri ožarovaní tvorí, vápnik sa tak dostáva do kostí a zabraňuje odvápňovaniu organizmu.

Soláriám by sa mali vyhýbať ľudia s citlivou pokožkou, s pigmentovými škvrnami a tí, ktorí užívajú lieky na choroby pokožky. Taktiež nie je odporúčané používať soláriá celoročne, ale mať aspoň mesiac či dva oddych od žiarenia. Samozrejme, počas pobytu v soláriu je nevyhnutné používať špeciálne ochranné okuliare a na pleti nemať žiadnu kozmetiku. Čas strávený v soláriu sa odvíja v prvom rade od toho, či ste začiatočník, alebo už skúsený užívateľ a až v druhom rade od vašej túžby byť opálený.

Samozrejme, čím dlhšie ste ožarovaný, tým rýchlejšie sa opálite, no aj väčšmi riskujete nábeh na rakovinu kože. Po pobyte vnútri solária by ste sa nemali hneď osprchovať a tak isto ani pred použitím, pretože tým znižujete účinok a predlžujete si tak čas nevyhnutný na žiarenie. Nezabudnite sa pred opaľovaním v soláriu poradiť so svojim lekárom a zvážte všetky klady a zápory.