Financie a práca

Medzinárodný menový fond

Finančná menová spolupráca medzi krajinami musí prebiehať podľa určitých pravidiel a na základe tých podporuje kooperáciu práve Medzinárodný menový fond. Je dôležitou medzinárodnou finančnou inštitúciou, ktorá vznikla ešte v roku 1944 v americkom meste Breton-Woods a pri založení stálo spolu s ďalšími štyridsiatimi štyrmi krajinami aj vtedajšie Česko-slovensko.

V dnešnej dobe je členom spoločenstva stoosemdesiat sedem krajín sveta aj napriek tomu, že na začiatku fungovania spolupracovalo len dvadsať deväť štátov. Počet pracovníkov fondu dosahuje približne dva a pol tisíc, ktorých národnosti sú zo všetkých členských krajín spoločnosti. Záber činností Medzinárodného menového fondu je široký, no v prvom rade udržuje a uľahčuje vyrovnaný medzištátny obchod.

K jednej zo základných činností, ktorú Medzinárodný menový fond zastrešuje, sú pôžičky krajinám. Tie však nie sú určené na ľubovoľné použitie a prisudzujú sa len krajinám, ktoré majú problémy spojené s nerovnováhou platobnej bilancie. Hlavným cieľom krajiny je potom čo najrýchlejšie eliminovať problémy a využívať pomoc fondu len na určitý čas, ktorý je nevyhnutný na riešenie.

Sídlo tejto nadnárodnej spoločnosti je vo Washingtone a v súčasnosti sa výbor stretáva dvakrát ročne, kedy sú prerokúvané zásadné problémy finančného systému. K orgánom fondu patrí zbor guvernérov, ktorý je zároveň aj najvyšším subjektom, ďalej menový a finančný výbor, výkonná rada a v neposlednom rade aj generálny riaditeľ, ktorý je volený členmi výkonnej rady. Jeho „vládnuce“ obdobie trvá päť rokov, no môže byť opätovne volený viackrát za sebou.