Zdravie a krása

Mať umelé zuby nie je hanba

Väčšina zubných lekárov je proti extrakcii zubov. Povedia vám, že ich radšej máte mať v takom nelichotivom stave, v akom sú, ale hlavne sa ich nezbavujte – znížila by sa kvalita vášho života. Ale čo v prípade, ak vás zub bolí, láme sa a vy viete, že vašu ústnu dutinu jednoducho musí opustiť? Dnes nie je ničím výnimočným nechať si implantovať zub, dva či dokonca aj celý chrup, ktorý je na nerozoznanie od toho pravého. Myslíte si, že vás sa to netýka? Najnovšie prieskumy dokazujú, že 69 % vyspelej populácie vo veku 35 až 45 rokov stratí aspoň jeden zub. Je načase sa v téme zorientovať.

Senior Male

Skúsenosti mnohých zubných lekárov

Tak sa to stalo. Vypadol vám zub. Cítite sa trápne, ale na umelé zuby ani nepomyslíte, pretože ste si práve spomenuli na chrup vašej babičky. Pomaly prechádzate na kašovité jedlá, lebo tie v pevnom skupenstve vám začínajú spôsobovať menšie problémy. Okrem toho, že sa obmedzujete v tom, čo jete radi, vypadnutý zub šarapatí aj v iných oblastiach. Začnú sa vám posúvať zuby v smere toho chýbajúceho, uvoľňujú sa a môžu postupne aj vypadávať. Pri implantovaní umelého zuba by sa vám to nestalo. Nesprávne rozdelenie síl pri žutí navyše môže spôsobiť prepätie svalov a väzív v oblasti čeľuste a líc. Nezriedka sa stane, že pacientov začne bolieť hlava alebo trápiť migréna. Ak sa situácia zhorší až natoľko, je naozaj načase zahodiť hrdosť a požiadať svojho zubného lekára o informácie o umelom chrupe. Život s chýbajúcim zubom je riadna otrava. Vedia o tom o mnohí zubní lekári, a preto spojili svoje vedomosti a skúsenosti nazbierané rokmi praxe a vyvinuli prirodzene pôsobiace zubné implantáty, ktoré vám vrátia chuť sa smiať.

Čo vás čaká pri implantácii zubov

Keď ste sa na implantáciu napokon odhodlali, vedzte, že celý proces sa skladá z niekoľkých etáp. „V prvej z nich sa implantát zavedie do čeľuste a pacient následne čaká na zahojenie tkaniva. Potom vám lekár na implantát nasadí nadstavbu a trvalú zubnú náhradu. Proces sa odohráva počas troch dní až šiestich mesiacov, v závislosti od použitého materiálu, počtu zavedených implantátov, veľkosti čeľuste a individuálnych regeneračných schopností pacienta,“ hovorí odborník na zubné náhrady zo stomatologickej kliniky v Bratislave. Samozrejme, o implantované zuby sa treba náležite starať, aby sa nepoškodila hmota, z ktorej sú vyrobené. Regeneráciu tkaniva na mieste, kde vám lekár implantoval zub, zabezpečíte používaním ústnej vody. Zároveň tým znížite riziko zápalových procesov. Zuby si umývajte po každom jedle alebo aspoň ráno a večer. Krvácaniu a zápalu ďasien sa vyhnete používaním medzizubných kefiek či zubných nití. O zvýšenej starostlivosti o chrup s implantátmi by vás mal dôkladne informovať váš zubný lekár.