Zdravie a krása

Informujeme o šošovkách: Vynálezca šošoviek (1)

Kontaktné šošovky majú ďalekosiahlu históriu, o ktorej vie len málo ľudí. Samozrejme, že nie vždy boli šošovky také ako ich poznáme dnes. Ich vývoj môžeme zhrnúť do niekoľkých krokov.

  1. Krok: Základný kameň tohto vynálezu položil Leonardo da Vinci už v 16. storočí. Jeho koncepcia dioptrickej šošovky spočívala z nápadu aplikácie tekutiny a skla priamo do oka. Hrubý koncept však nebol nijak nositeľný.
  2. Krok: Benjamin Franklin 1784 – dostal na svet prvé okuliare typu Bifocal, čo neskôr znamenalo ďalší pokrok pri zlepšovaní funkčnosti šošoviek.
  3. Krok: V roku 1888 prišiel oftalmológ A. E. Fick na spôsob, ako šošovky udržať v oku na nejaký čas bez toho, aby sa zrak nepoškodil, ale naopak aby sa skorigoval. Dvojhodinová oprava ostrosti zraku však bola stále málo na to, aby sa šošovky stali predávané, vyhľadávané a obľúbené.
  4. Krok: 19. a 20. storočie sa stalo významným pre vedecký pokrok. Výskumníci si stále viac uvedomovali, že sklo ako také je pre oko nepohodlné a v istej miere nebezpečné, nech bude akokoľvek tenké. Hľadanie vhodného materiálu zabralo preto dosť času.
  5. Krok: Rukou a umom pána menom Otto Wichterle sa v roku 1953 zrodil nový dokonalý materiál, ktorý spĺňa všetky podmienky pre pohodlnosť nosenia, a tiež funkčnosť kontaktných šošoviek. Materiál s názvom HEMA predstavuje hydratáciu oka, bezchybnú korekciu zraku, pružnosť telieska, a tiež možnosť podstatne dlhšieho nosenia, čo zvýšilo praktickosť šošoviek.
  6. Krok: Od roku 1965 sa kontaktné šošovky tohto moderného typu aplikujú aj u nás.

Výrobou šošoviek sa zaoberá niekoľko spoločností, ktoré sa snažia o inovácie a zlepšovanie produktov v oblasti starostlivosti o zdravie. Tá najväčšia je Johnson and Johnson, ktorá sa o hygienu svojich klientov stará už viac ako 120 rokov. Medzi jej výrobky patria kontaktné šošovky Acuvue, značka Neutrogena, Johnsons Baby, Clean&Clear a mnoho ďalších.

Vynález priedušného materiálu šošoviek od O. Wichterleho zostáva neprekonaný. Snaha o modernizáciu teliesok stále pokračuje, avšak táto snaha sa týka zväčša nových funkcii. Preto dnes existuje mnoho druhov, ktoré zaisťujú nielen zdravotné, ale tiež estetické potreby.

Delenie šošoviek podľa:

  • Doby nosenia – denné nosenie, predĺžené nosenie (nie dlhšie ako 7 dní vkuse bez vybratia), kontinuálne nosenie (nepretržite celý mesiac)
  • Typu korekcie – sférické, tórické, bifokálne, multifokálne, progresívne
  • Zafarbenia – sfarbenie pre ľahšiu manipuláciu (nezafarbuje oko, ale jemný odtieň uľahčuje aplikáciu), zvýraznenie prirodzenej farby očí, krycie šošovky, obrázkové šošovky
  • Periódy výmeny – jednodenné, na plánovanú výmenu (14 dní, 30 dní…), konvenčné šošovky (dĺžka nosenia nie je určená)
  • Materiálu – mäkké šošovky zo silikonhydrogélu, RPG – plynopriepustné šošovky