Informujeme o šošovkách: Aplikovanie kontaktných šošoviek (2)

Aplikácia šošoviek je pre niekoho tvrdým orieškom. Pokiaľ má človek napríklad dlhé nechty môže byť proces nemotorný a skončiť bolestivo. Pre nasadzovanie šošoviek existuje niekoľko pravidiel a návodov ktoré by sa mali dodržovať.

Ako aplikovať

 1. Pred nasadením si umyte ruky.
 2. Vyberte šošovku z púzdra. Mala by mať tvar mištičky. Pokiaľ to tak nie je, obráťte ju.
 3. Naberte šošovku pravým ukazovákom a pozerajte priamo pred seba.
 4. Druhou rukou, alebo iným prstom tej istej ruky zhrňte spodné viečko a odhaľte viac oko.
 5. Otočte zrak hore a vložte šošovku na spodnú stranu oka (na bielko).
 6. Pozrite sa dole a teliesko sa už samé dostane na správne miesto. Pokiaľ sa tak nestalo, jemne ho nasmerujte prstom.
 7. Po nasmerovaní ešte zavrite oči a trochu s nimi pohnite do strán.
 8. Rovnaký postup platí aj pre druhú šošovku.

Ako odstrániť

 1. Opäť si umyte ruky.
 2. Palcom a ukazovákom jednej ruky odhrňte vrchné aj spodné viečko oka.
 3. Dvoma prstami druhej ruky opatrne uchopte šošovku a vyberte ju.
 4. Šošovku vyčistite a vložte do púzdra s roztokom.

Pre uľahčenie počiatočných problémov je vyvinutých niekoľko pomôcok pre ľahšiu aplikáciu. Je medzi nimi pinzeta, klieštiky, aplikátor kontaktných šošoviek a špeciálna aplikačná podložka.

Pravidlá starostlivosti o šošovky

 • Pri aplikácii. Nebezpečie predstavujú laky na vlasy a rozprašovače, ktoré by pri kontakte s okom mohli šošovku poškodiť. Pri používaní make-upu dodržujte postup: make-up, púder, šošovky, tiene, maskara. Pred odličovaním sa musia telieska bezpodmienečne vybrať.
 • Udržiavanie v čistote bolo kedysi zložité, pretože sa museli šošovky vyvárať kvôli ničeniu baktérií. Dnes je tento krok omnoho jednoduchší vďaka rôznym nálevom, či roztokom, ktoré pomôžu pri celkovej starostlivosti o kontaktné šošovky. Umývať by ste ich mali nielen vtedy keď sa vyberajú, ale aj vtedy keď boli oči v kontakte s vodou (bazén), alebo ak vám do oka niečo spadlo.
 • Skladovanie sa musí uskutočniť hneď po vybratí a umytí šošoviek. Vložia sa do špeciálne určenej nádobky, v ktorej sa nachádza nálev. Tieto roztoky na šošovky zabezpečia, že sa telieska nepoškodia ani nevyschnú.

Alergie a kozmetika

Ani správna aplikácia niekedy nezabráni alergickej reakcii. Hlavne ženy by si mali pri nosení šošoviek dávať pozor na to, aké kozmetické prípravky používajú. Odporúčané sú hlavne hypoalergénne, alebo priamo určené k noseniu kontaktných šošoviek. Tiež by ste sa mali vyhýbať vodeodolným riasenkám, pretože práve tie majú tendenciu opadávať, a tak by sa do oka dostali nečistoty. Problémy môže spôsobiť aj práškový púder. Pokiaľ je ale nutný, musí sa aplikovať pred šošovkami. Tiene a make-up by mal byť v tuhom stave.

Zaujímavosť: Predajcom s najnižšími cenami u nás je stránka VašeŠošovky.sk. Tento portál je členom veľkého šošovkového impéria na Slovensku aj v Čechách.