Technológie

Fenomén menom Facebook

Virtuálny svet, ktorý spája ľudí z ďalekých zemí, no zároveň rozdeľuje ľudí si blízkych. Smutné, no pravdivé. Sociálna sieť, ktorá je príznačná svojou modrou farbou, si získava už niekoľko rokov svojich prívržencov a nadšencov, z ktorých sa, bohužiaľ, mnohí stanú, takpovediac, „obyvateľmi facebooku.“

Projekt Marka Zuckenberga, ktorý pôvodne vznikol pre súkromnú komunikáciu s priateľmi, sa postupne stal svetovým fenoménom a svojmu zakladateľovi zabezpečil nielen slávu, ale aj nemalé bohatstvo. Ten však na začiatku ani len netušil, že síce mnohým ľuďom pomôže obnoviť stratené kontakty či nadobudnúť nové, no na druhej strane ohrozí medziľudské vzťahy. Nuž, všetko má svoje pre a proti, a tomu sa nevyhýba ani facebook.

Facebook má svojich používateľov na celom svete, komunikácia medzi nimi je jednoduchá, zdieľanie fotografií rýchle a prezeranie profilov svojich známych zaujímavé. Tieto faktory patria k nepopierateľným výhodám facebooku, pretože umožňujú ľuďom, ktorí sú od seba vzdialení tisícky kilometrov, komunikovať a byť v spojení hocikedy, kedy chcú a navyše nemusia dlho čakať, pretože prenos informácií je neuveriteľne rýchly.

Nie raz sa však stane, že niekto naprosto začne žiť facebookom, zdieľa so svetom všetky intímne a súkromné veci, vešia na internet chúlostivé fotky a delí sa s ľuďmi o informácie, ktoré by mali ostať v kruhu najbližších. Človek nadobudne pocit, že ak niečo ľudia o ňom nebudú vedieť, robil to zbytočne a nemalo to žiadny hlbší význam. Vtedy už nastáva problém a facebook treba rýchlo obmedziť alebo svoj účet na ňom úplne zrušiť. Ten sa dá predsa vždy obnoviť a čas na ňom strávený sa aspoň o čosi okresá.

Všeobecná rada

Užívateľ by si mal vždy dávať pozor na sociálne siete a zvážiť, čo je, a čo nie je vhodné zverejňovať. Predsa len, dnes sa už môže hocikto dostať k súkromným veciam iného a navyše bez vedomia majiteľa. Nie všetky informácie a iné produkty sú zverejniteľné a hodné zhliadnutia niekoľkými ďalšími ľuďmi.