Motorizmus

Buďte pripravení na prípadné pády z motorky. Vyberte si a noste správne moto chrániče

Určite aj vy uznáte, že každá jazda na motorke je spojená s určitým rizikom. Nikdy neviete, čo sa vám môže stať, a preto je nutné byť na každú situáciu pripravený. Pripravenosť totiž v niektorých momentoch dokáže zachrániť život. Základnými bezpečnostnými prvkami výbavy motorkára sú jednoznačne chrániče poskytujúce ochranu najrizikovejších častí tela. Tie síce nedokážu úplne zabrániť prípadným zraneniam, no ak sú správne zvolené, výrazne znižujú ich mieru. A práve o výbere chráničov sa dozviete viac v nasledujúcich riadkoch.

moto-prilba-moto-chranice_foxracing.sk

Spoliehajte sa len na certifikované chrániče

Na začiatok musíme spomenúť, že na vlastnej bezpečnosti a zdraví sa naozaj neoplatí šetriť. Preto svoj osud nevkladajte do rúk chráničom, ktoré nedokážu poskytnúť očakávanú kvalitu, a teda ani výsledný efekt. Pri každom výrobku sa zaujímajte, či spĺňa príslušné normy (napríklad CE-1078, EN1621-2,…) a je podľa nich certifikovaný.

Materiál musí byť vhodný na dané použitie

Chrániče na motorku sú vyrábané z rôznych materiálov, pričom sú to práve materiály, ktoré najviac ovplyvňujú ich kvalitu. Napríklad chrániče chrbta či hrudníka by mali byť vyrobené z tvrdšieho, odolného, no veľmi ľahkého materiálu, ktorý zabezpečí potrebnú ochranu tela a svojou váhou jazdca príliš nezaťažuje. Ideálny je napríklad tvrdený polykarbonát. Chrániče kĺbov, napríklad chrániče zápästia, by zas mali byť zhotovené z materiálov, ktoré zabezpečujú plnohodnotnú pevnosť fixácie kĺbu, no zároveň odvádzajú pot. Ako príklad uvádzame neoprénový chránič, ktorý je v mieste lakťového kĺbu vyplnený polyuretánom.

Nezabúdajte, že aj chrániče na motorku majú svoje veľkosti

Aby moto chrániče plnili svoju funkciu spoľahlivo, musia na tele dokonale sedieť. Nesmú nikde tlačiť a naopak, očakáva sa od nich dokonalé priľnutie na časť tela, ktorú majú ochraňovať. Preto sú aj chrániče dostupné v rôznych veľkostiach, ktoré väčšinou korešpondujú s bežnými konfekčnými veľkosťami oblečenia. Výber tej správnej bude teda pravdepodobne jednoduchý. Niektoré chrániče, napríklad chrbtové, sú dostupné ako univerzálne modely, pričom pri ich nasadení je nutné vykonať správne nastavenie na konkrétnu postavu.